Dokumentowanie szczepień

Umieszczone w projekcie ogólne przepisy regulujące przeprowadzanie i dokumentowanie szczepień ochronnych i badań kwalifikacyjnych stosuje się do wszystkich rodzajów szczepień (obowiązkowych i zalecanych), dlatego też wyodrębniono je do oddzielnego przepisu i rozbudowano w celu wyeliminowania wątpliwości co do zakresu ich stosowania.

Ponadto świadczeniodawca, który przyjął poród, jest podmiotem odpowiedzialnym za założenie służącej dokumentowaniu szczepień indywidualnej dokumentacji medycznej (wewnętrznej i zewnętrznej – karty uodpornienia i książeczki szczepień dziecka). Karta uodpornienia i książeczka szczepień dziecka zostaną uregulowane w rozporządzeniu w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.

Co istotne, w zakresie dokumentowania wykonywania badań kwalifikacyjnych, informacje o przeprowadzeniu badania kwalifikacyjnego powinny być dokumentowane bezpośrednio w historii zdrowia i choroby pacjenta oraz w karcie uodpornienia. Wydawanie zaświadczenia o wykonanym badaniu zostanie ograniczone tylko do sytuacji, kiedy osoba wystawiająca zaświadczenie nie ma dostępu do dokumentacji medycznej pacjenta.

Osoby uprawnione do wykonania szczepień i badań kwalifikacyjnych

Utrzymano wymagania w postaci ukończenia kursu przygotowującego do wykonywania sczepień ochronnych w odniesieniu do pielęgniarek, położnych i higienistek szkolnych – szczegółowe kwalifikacje zostaną określone w odrębnym rozporządzeniu.

Ważną zmianą jest możliwość przeprowadzania badania kwalifikacyjnego przez pielęgniarkę w przypadku wykonywania szczepień przeciwko grypie u osób dorosłych. Pielęgniarki te powinny mieć kwalifikacje do wykonywania badania fizykalnego oraz powinny odbyć szkolenie uprawniające do wykonywania szczepień.

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl