Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz -Winnicki podziękował też Naczelnej Radzie Lekarskiej za działania „na rzecz afirmacji medycyny naukowej i nieustającej promocji medycyny opartej na faktach”.
Minister stwierdził jednocześnie, że podjęcie przez Naczelną Radę Lekarską działań mających na celu wycofanie z obrotu homeopatycznych produktów leczniczych nie przyczyni się do poprawy stanu zdrowia populacji. Minister podkreśla też, że zasady bezpieczeństwa samoleczenia, w tym użytkowania tradycyjnych metod uzdrawiania, powinny być przedmiotem edukacji społecznej, przede wszystkim działań edukacyjnych prowadzonych indywidualnie przez lekarzy, nie zaś regulacji o charakterze restrykcyjno-penalizującym.
Ministerstwo w swoim piśmie przypomniało, że obowiązujące przepisy prawa krajowego regulujące kwestię dopuszczenia do obrotu produktów leczniczych homeopatycznych są zgodne z przepisami dyrektywy 2001/83/WE. „Tym samym należy podkreślić, iż państwa członkowskie ponoszą odpowiedzialność odszkodowawczą za naruszenie prawa unijnego. Według orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zasada dotyczy zarówno naruszenia prawa pierwotnego jak i wtórnego. Naruszenie prawa wtórnego może polegać w szczególności na naruszeniu przez organ władzy ustawodawczej obowiązku implementacji dyrektywy, niedochowaniu terminu implementacji, niepełną bądź wadliwą implementację dyrektywy” – czytamy w odpowiedzi Ministerstwa.
Ponadto w piśmie czytamy: "Unijne przepisy dotyczące dopuszczania do obrotu produktów leczniczych kierują się naczelną zasadą zapewnienia obywatelom dostępu do produktów o możliwie najwyższym poziomie bezpieczeństwa, ale także poszanowania dla tradycji i historii. W naszej kulturze silnie ugruntowane są rozmaite sposoby samoleczenia, które opierają się zarówno na tradycji ziołolecznictwa, jak i odnoszące się do przekonań o wpływie sił nadprzyrodzonych. Pomiędzy tymi tradycjami do dziś, szczególnie w ramach systemu lecznictwa przedprofesjonalnego, ugruntowane miejsce zajmuje leczenie homeopatyczne, które jest bezpieczne i akceptowane społecznie i chętnie używane przez wiele osób. Warto zatem wyraźnie odróżnić powinności lekarza ujęte w ustawie z 5 grudnia 1996 roku o zawodzie lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2011 r. Nr 277, poz. 1634) w art. 4 wskazujące na konieczność postępowania zgodnego z aktualną wiedzą medyczną, w tym stosowanie technologii medycznych o udowodnionej skuteczności i bezpieczeństwie od działań z zakresu samoleczenia, złożonego systemu pomocy i poradnictwa przedprofesojonalnego, które jest naturalnym przejawem wsparcia społecznego znajdującego wyraz w koncepcji stworzonej przez Eliota Friedsona a nazwanej lay system. Dlatego tak istotne jest, aby samorząd zawodowy stał u podstaw kreowania, wykorzystywania i promowania wśród swoich członków aktualnej wiedzy medycznej z uwzględnieniem jej najnowszych osiągnięć”.
MZ: polskie przepisy nie przewidują specjalizacji „homeopatia”
Ministerstwo Zdrowia, odpowiadając na pismo Naczelnej Rady Lekarskiej, stwierdziło, że polskie przepisy prawa nie przewidują specjalizacji w dziedzinie homeopatii. Absolwenci szkół medycznych zainteresowani tą dziedziną mogą przejść kursy zakończone egzaminem organizowane przez Europejskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej, akceptowanym w określonych krajach Unii Europejskiej.