Projekt Leki 75+ działa od września 2016. Dzięki niemu seniorzy po 75. roku życia mają dostęp do bezpłatnych leków, które znajdują się na liście refundacyjnej.  Obecnie zawiera ona 1149 preparatów (68 substancji czynnych). Są to leki stosowane w większości chorób wieku podeszłego (na przykład chorób serca i układu krążenia, choroby Parkinsona, osteoporozy). 

Przez półtora miesiąca z programu skorzystało 1,1 miliona osób. Wydano im ponad 4 miliony opakowań bezpłatnych leków i wystawiono ponad 1,7 miliony recept na bezpłatne leki.
Docelowo wydatki na leki refundowane w grupie 75+ zwiększą się w 2016 roku o ponad 60 procent (w 2015 roku wyniosły około 860 mln zł). 

- Planujemy poszerzyć listę, tak aby jak najpełniej odpowiadała potrzebom osób starszych. W 2017 roku na finansowanie projektu przeznaczymy 564 mln zł.  Ta kwota w kolejnych latach będzie wzrastać – powiedział minister Radziwiłł.

Reformę systemową służby zdrowia zapoczątkowała ustawa o dekomercjalizacji szpitali (nowelizacja ustawy o działalności leczniczej). Ustawa weszła w życie w lipcu 2016 roku. 

- Nowelizacja gwarantuje zachowanie publicznego charakteru szpitali w Polsce. Odchodzimy od działania dla zysku kosztem pacjentów. Dziś samorząd, uczelnia medyczna czy inny podmiot publiczny nie może zbyć udziałów w szpitalu, jeżeli powodowałoby to utratę pakietu kontrolnego. Przekształcone już szpitalne spółki swoje ewentualne zyski będą musiały przeznaczać na działalność leczniczą – dla pacjentów. Ustawa obejmuje także szereg innych regulacji – znosi obowiązkowe, kosztowne ubezpieczenia dla szpitali; umożliwia finansowanie przez samorządy dodatkowych świadczeń, umożliwia tworzenie nowych SPZOZ-ów – podkreślił Konstanty Radziwiłł.

Minister mówił także o wprowadzeniu na listę refundacyjną 23 nowych substancji czynnych, przydatnych szczególnie w leczeniu chorób nowotworowych, psychicznych, endokrynologicznych, gastrologicznych, stosowanych w stwardnieniu rozsianym i chorobie Parkinsona, oraz o refundacji kannabinoidów dla dzieci i dorosłych w padaczce lekoopornej.

Radziwiłł powiedział także o zwiększeniu limitu miejsc na kierunku lekarskim o 912 (ponad 600 na studiach stacjonarnych w języku polskim). To blisko o jedną piątą więcej studentów kierunku lekarskiego niż do tej pory. 


Na temat zmian w ochornie zdrowia czytaj więcej w LEX Ochrona Zdrowia>>>


Dzięki wprowadzeniu Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ) zapewniony ma być przejrzysty i racjonalny proces oceny celowości inwestycji w ochronie zdrowia.
- Blisko 12 miliardów złotych z Unii Europejskiej na lata 2014-2020 chcemy spożytkować we właściwy sposób. Przejrzysty proces oceny celowości inwestycji w ochronie zdrowia, o który mogą wystąpić podmioty lecznicze, będzie podstawą dla podpisywania kontraktów z NFZ i wniosków o dofinansowanie infrastruktury – podkreślił minister.

Minister mówi także o roli konsultacji społecznych w kształtowaniu polityki zdrowotnej, o ustawie antytytoniowej, porządkowaniu wycen w koszyku świadczeń gwarantowanych, kompleksowym programie dla pacjentów po zawale serca, mapach potrzeb zdrowotnych oraz nowym systemie dla służby krwi.

Projekty obecnie realizowane to przywrócenie stażu podyplomowego lekarzy, nowe kryteria oceny ofert świadczeń zdrowotnych, Narodowy Program Zdrowia, którego częścią jest program zdrowia prokreacyjnego, program leczenia stopy cukrzycowej, powszechne szczepienia przeciwko pneumokokom od 1 stycznia 2017 roku oraz projekt „Za Życiem”.
Opracowywane są także zmiany w pakiecie onkologicznym, w ustawie refundacyjnej i wynagrodzeniach w służbie zdrowia. 

Minister po raz kolejny zapowiedział także likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia od 2018 roku.


Źródło: www.mz.gov.pl