Rezultatem korupcji jest też to, że pacjent płaci podwójnie za świadczenia, które przysługują mu bezpłatnie z tytułu opłaconego ubezpieczenia zdrowotnego oraz podważenie zaufania do uczciwych członków personelu medycznego.

W świetle polskiego prawa zarówno wręczający, jak i przyjmujący łapówkę popełnia przestępstwo, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Nie ma przy tym znaczenia, na jakim etapie procesu leczenia łapówka jest wręczana, w szczególności to, że jest ona wręczana po zakończonym leczeniu. Nie ma też znaczenia   wartość materialna łapówki. Łapówką mogą być nie tylko pieniądze, ale każda inna rzecz, taka jak butelka alkoholu, produkty spożywcze, kosmetyki czy biżuteria.

Resort przypomina także w komunikacie, że osoba, która wręczyła łapówkę, może uniknąć odpowiedzialności karnej, jeśli zawiadomi o okolicznościach zdarzenia organa ścigania (policję, prokuraturę lub Centralne Biuro Antykorupcyjne).

 [-DOKUMENT_HTML-]

 

- Pacjencie, nie wręczaj jakichkolwiek „dowodów wdzięczności” pracownikom służby zdrowia za udzielone przez nich świadczenia medyczne. Pamiętaj, że otrzymują oni za swoją pracę wynagrodzenie od pracodawcy, zaś każdy z nas ma prawo do dostępu do leczenia na równych i jednakowych zasadach. Bądź uczciwy wobec siebie i innych pacjentów, którzy tak samo jak Ty potrzebują opieki zdrowotnej. Pracowniku służby zdrowia, nie przyjmuj jakichkolwiek „dowodów wdzięczności” od pacjentów – apeluje Ministerstwo Zdrowia, które odsyła do strony internetowej na temat zjawiska korupcji: www.antykorupcja.gov.pl

 

Źródło: www.mz.gov.pl

 [-OFERTA_HTML-]