Minister zdrowia określił między innymi wykaz substancji czynnych, do przepisywania których będą uprawnione pielęgniarki i położne, oraz wzór recepty, umożliwiając tym samym realizację nowych uprawnień nadanych przepisami ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. 

Jest to ważny krok usprawniający funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej, który ułatwia pacjentom dostęp do świadczeń zdrowotnych oraz umacnia pozycję pielęgniarek i położnych. Tym samym Polska dołączyła do państw, w których przepisywanie leków przez pielęgniarki pozytywnie wpływa na dostęp pacjentów do świadczeń, umożliwiając pielęgniarkom wykorzystanie w codziennej opiece nad pacjentem pełnego potencjału ich wiedzy, umiejętności i kompetencji.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że z szerszych uprawień będą mogły korzystać pielęgniarki i położone, których program studiów obejmuje zagadnienia dotyczące przepisywania leków i kierowania na badania diagnostyczne albo pielęgniarki i położne, które ukończą kurs specjalistyczny pod nazwą „Ordynowanie leków i wypisywanie recept dla pielęgniarek i położnych” .

Ministerstwo Zdrowia – w ramach nowej perspektywy 2014 – 2020 – pozyskało na ten cel (w ramach kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych) 52 mln zł ze środków europejskich. Ogłoszony został konkurs na realizację kursów dla pielęgniarek i położnych. Pierwsze szkolenia dofinansowane ze środków europejskich rozpoczną się w I kwartale 2016 roku.

Czytaj: Podwyżki dotyczą również pielęgniarek zatrudnionych na umowę-zlecenie>>>

Projekt programu kształcenia przewiduje, że kursy będą trwały 45 godzin – dla pielęgniarek i położnych uprawnionych do wypisywania recept na leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego niezbędne do kontynuacji leczenia w ramach realizacji zleceń lekarskich i 65 godzin – dla pielęgniarek i położnych uprawnionych do samodzielnej ordynacji leków zawierających określone substancje czynne, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne oraz wystawiania na nie recept lub zleceń.

Od roku akademickiego 2016/2017 osoby rozpoczynające kształcenie w zawodzie pielęgniarki lub położnej będą się kształciły na podstawie nowych standardów, które zawierają treści związane z nowymi uprawnieniami zawodowymi. To oznacza, że nie będą musiały kończyć kursów specjalistycznych w tym zakresie.