Osoba niepełnosprawna może raz w roku ubiegać się o dofinansowanie  ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kosztów uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym.

Wysokość dofinansowania wynosi 30 procent przeciętnego wynagrodzenia dla osoby niepełnosprawnej ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a także dla niepełnosprawnego dziecka w wieku do 16. roku życia oraz osoby niepełnosprawnej w wieku 16-24 lat uczącej się i niepracującej, bez względu na stopień niepełnosprawności, 27 procent przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby niepełnosprawnej z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, 25 procent przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby niepełnosprawnej z lekkim stopniem niepełnosprawności, 20 procent przeciętnego wynagrodzenia dla opiekuna osoby niepełnosprawnej oraz 20 procent przeciętnego wynagrodzenia dla osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej, niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności.

W przypadku trudnej sytuacji życiowej, dofinansowanie dla osoby niepełnosprawnej lub dofinansowanie uczestnictwa jej opiekuna może zostać podwyższone do 40 procent przeciętnego wynagrodzenia. Podwyższenie dofinansowania może nastąpić, jeżeli opiekun pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną lub osoba ta ponosi koszty uczestnictwa opiekuna w turnusie.

Osoba niepełnosprawna  może także ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny. Dotyczy to sytuacji, jeżeli średni miesięczny dochód obliczony zgodnie z przepisami rozporządzenia nie przekracza 50 procent przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym lub 65 procent przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej oraz jeżeli zachodzi potrzeba prowadzenia rehabilitacji w warunkach domowych przy użyciu tego sprzętu. Wysokość dofinansowania wynosi do 80 procent kosztów tego sprzętu, nie więcej jednak niż do wysokości pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. 

Dofinansowanie może także dotyczyć likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych – jeżeli ich realizacja umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem. Wysokość dofinansowania wynosi do 95 procent kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Konieczne jest więc pokrycie z własnych dochodów przynajmniej 5 procent kosztów.

Dofinansowane mogą także być usługi tłumacza języka migowego lub tłumacza przewodnika,  jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności. Wysokość dofinansowania nie może być wyższa niż 2 procent przeciętnego wynagrodzenia za godzinę jej świadczenia. Można się także starać o dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, przysługuje ono osobie ubezpieczonej i finansowane jest ze środków będących w dyspozycji Narodowego Funduszu Zdrowia.
 
W przypadku jeśli trzeba mieć wkład własny niezbędny do zakupu przedmiotu ortopedycznego lub środka pomocniczego, osoba niepełnosprawna może ubiegać się w PCPR o dofinansowanie ze środków PFRON kosztów pokrytych z własnych środków finansowych, jeżeli średni miesięczny dochód tej osoby obliczony zgodnie z rozporządzeniem nie przekracza 50 procent przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym lub 65 procent przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
Wysokość dofinansowania wynosi do 100 procent udziału własnego osoby niepełnosprawnej w limicie ceny, jeżeli taki udział jest wymagany przez przepisy, lub do 150 procent sumy kwoty limitu, o których mowa powyżej, wyznaczonego przez ministra zdrowia oraz wymaganego udziału własnego osoby niepełnosprawnej w zakupie tych przedmiotów i środków, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit.

Osoby niepełnosprawne mają także prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej w kontaktach z organami administracji publicznej, podmiotami leczniczymi, jednostkami Policji itd., mogą także skorzystać z dofinansowania kosztów szkolenia w zakresie języka migowego.

Szczegółowe informacje na temat wsparcia dla osób niepełnosprawnych, w tym głuchych, dostępne są na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – www.mpips.gov.pl


Źródło: www.mpips.gov.pl