25 października br. odbyło się spotkanie Ministra Obrony Narodowej i przedstawicieli MON z przedstawicielami Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Wojska Służby Zdrowia. Podczas rozmów zostały poruszone tematy istotne dla funkcjonowania wojskowych placówek medycznych – szpitali i przychodni, w całej Polsce.

Jak powiedział Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Resort inwestuje w wojskowe placówki medyczne, gdyż chce, by były one coraz bardziej nowoczesne i konkurencyjne. Na spotkaniu ze stroną reprezentującą związki zawodowe pracowników cywilnych wojska, Sekretarz Stanu Czesław Mroczek przypomniał, że „bieżący rok oraz rok 2013 to czas rekordowych wydatków z budżetu MON na inwestycje budowlane oraz zakup sprzętu i aparatury medycznej”.
Aktualnie, w Resorcie Obrony 53 zakłady prowadzą działalność opieki zdrowotnej. Ministerstwo podjęło decyzję o przekazaniu poza Resort części szpitali wojskowych, co zostało zapisane w Programie Rozwoju SZ RP na lata 2009-2018.

Podczas spotkania, Szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia, płk Piotr Dzięgielewski szczegółowo omówił bilans ekonomiczny poszczególnych zakładów opieki zdrowotnej. Działalność restrukturyzacyjna jest prowadzona w kilku szpitalach, gdyż opieka nad pacjentami cywilnymi, którzy stanowią ponad 90% leczonych, często przekracza wartość kontraktów z NFZ, generując długi. Można jednak spodziewać się, że odwrócenie negatywnego trendu w sytuacji ekonomiczno-finansowej części resortowych placówek nastąpi w kolejnym okresie obrachunkowym tj. po zakończeniu roku 2012.

Na koniec Minister Siemoniak wyraził swoje pełne zrozumienie dla argumentów i obaw wyrażanych przez związkowców, dodał jednak, że „decyzje, które są w MON podejmowane, są efektem przedstawianych postulatów”.

Źródło: www.wp.mil.pl