- To jest ustawa, która ma coś zmienić, coś, co w ostatnich kilku latach działało źle. Powszechność dostępu to jedna z najbardziej istotnych cech współczesnego systemu ochrony zdrowia. Najważniejszy jest interes i prawo obywateli, a w tym przypadku przede wszystkim pacjentów. To oni są celem tej nowelizacji i ich prawo do dostępu do bezpiecznej i przyzwoitej opieki zdrowotnej  – minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

W wyniku nowelizacji ustawy podmioty publiczne mogą zbywać część udziałów lub akcji w spółkach Skarbu Państwa lub w spółkach jednostek samorządu terytorialnego – pod warunkiem, że zachowają pakiet większościowy (czyli zachowają kontrolę nad placówką), SPZOZ-y  (samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej) nie mogą być przekształcane w spółki kapitałowe w przypadku wystąpienia straty netto.

Natomiast w istniejących spółkach kapitałowych, w których podmioty publiczne mają ponad 50 procent udziałów, nie będą wypłacane dywidendy, szpitale nie mają już także obowiązku posiadania kosztownego ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych.


Czytaj także: Co musisz wiedzieć o reformie ochrony zdrowia?>>>


Podmiot tworzący może przekazać swój SPZOZ innemu podmiotowi tworzącemu, czyli między innymi jednostce samorządu terytorialnego lub publicznej uczelni medycznej (na przykład władze powiatu mogą przekazać szpital marszałkowi województwa).

Zmiana prawa spowodowała także, że podmiot tworzący ma większy nadzór nad SPZOZ, a kierownik podmiotu leczniczego ma obowiązek sporządzania raportu o sytuacji ekonomiczno-finansowej, który będzie przekazywany podmiotowi tworzącemu do 31 maja każdego roku.

Źródło: www.mz.gov.pl