Przed dniem wejścia w życie obecnych przepisów art. 22 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej, odnoszący się do tych zagadnień, mówił, że „Minister właściwy do spraw zdrowia może określić, w drodze rozporządzenia, standardy postępowania medycznego w wybranych dziedzinach medycyny lub w określonych podmiotach wykonujących działalność leczniczą, kierując się potrzebą zapewnienia odpowiedniej jakości świadczeń zdrowotnych”.

Obecnie zapis ten przybrał następujące brzmienie: „Minister właściwy do spraw zdrowia może określić, w drodze rozporządzenia, standardy organizacyjne opieki zdrowotnej w wybranych dziedzinach medycyny lub w określonych podmiotach wykonujących działalność leczniczą, kierując się potrzebą zapewnienia odpowiedniej jakości świadczeń zdrowotnych”.

Obowiązujące w chwili obecnej rozporządzenia zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie znowelizowanego przepisu, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2018 roku.

Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia, że projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw, w którym dokonano tych zmian, wpłynął do opiniowania do Rzecznika 4 kwietnia 2016 roku. 

Projekt ten nie przewidywał jednak jakichkolwiek zmian w zakresie art. 22 ust. 5. Zmiana w tym artykule została dokonana na późniejszym etapie rządowego procesu legislacyjnego, zatem Rzecznik Praw Pacjenta nie mógł się odnieść do tej propozycji opiniując projekt. 

 

 

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie Rządowego Centrum Legislacji pierwszy raz propozycja omawianej zmiany pojawia się w projekcie ustawy przedłożonym na Stały Komitet Rady Ministrów – przypomina Rzecznik Praw Pacjenta.

Źródło: www.bpp.gov.pl