Projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz.U. z 2013 r. poz. 757, z późn. zm.), który był właśnie konsultowany, wzbudził spore kontrowersje. 
Zgodnie z tym projektem zespoły ratownicze miałyby się składać z trzech osób o kwalifikacjach wymaganych dla ratownika medycznego lub pielęgniarki PRM. W ambulansach nie będą jeździć kierowcy nieposiadający dodatkowych uprawnień oraz medycy. Zmiana dotycząca lekarzy spotkała się jednak z krytyką środowiska medycznego.

Lekarze zwracali uwagę, że w niektórych sytuacjach na miejscu zdarzenia od razu powinien pojawić się zespół z lekarzem. Poza tym w efekcie więcej osób może trafiać na szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć. 


Czytaj także: Rewolucyjne zmiany w ratownictwie medycznym>>>


Resort zdrowia analizuje dodatkowe rozwiązanie, tzw. system rendez–vous, który funkcjonuje w wielu krajach zachodnich, polegającym na tym, że zespół w mniejszym składzie – kierowca ratownik medyczny i lekarz – może przyjechać na wezwanie karetki podstawowej i udzielić na miejscu pomocy w pewnych specjalnych okolicznościach.

Cały artykuł www.edgp.gazetaprawna.pl