Na szczepionki do wykonywania od 1 stycznia 2017 roku obowiązkowych szczepień przeciwko pneumokokom przeznaczono 160 mln zł. W październiku 2016 roku minister finansów zwiększył budżet ministra zdrowia o tę kwotę, aby kupić te szczepionki do końca 2016 roku. Środki pochodzą z rezerwy celowej.
Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że przetarg na szczepionki przeciwko pneumokokom odbywa się zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych. Prowadzi go Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia, a nadzoruje merytorycznie Departament Matki i Dziecka.

Oferty w przetargu można składać do 14 listopada do godz. 10.00.

Ministerstwo wyjaśnia, że zakład zamówień publicznych prowadzi przetarg w trybie nadzwyczajnym, ponieważ szczepionki muszą zostać zakupione do końca 2016 roku. Aby od 1 stycznia 2017 roku nowo narodzone dzieci mogły być szczepione przeciwko pneumokokom, szczepionki muszą znaleźć się na czas w Centralnej Bazie Rezerw w Porębach. Następnie muszą zostać przekazane do wszystkich powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych w całym kraju, aby placówki, zatrudniające lekarzy wykonujących szczepienia mogły odebrać szczepionki i zaszczepić dzieci w terminie.

„W związku z tym zgodziliśmy się na zakup szczepionek w opakowaniach obcojęzycznych, pod warunkiem, że  wykonawca uzupełni każde opakowanie o ulotkę przetłumaczoną na język polski. Wyrażenie zgody w żaden sposób nie rozstrzyga o wyniku przetargu. Stosujemy taką praktykę, jeśli organizujemy przetargi na szczepionki pod koniec roku lub musimy uzupełnić zapasy w Centralnej Bazie Rezerw. W ostatnich latach było tak między innymi w przypadku przetargów na szczepionki z acelularnym komponentem krztuśca oraz szczepionki przeciwko odrze-śwince-różyczce” – czytamy w komunikacie na stronie resortu.

Ministerstwo wyjaśnia także, że produkt, który nie zawiera ulotki w języku polskim, nie był przygotowany na rynek polski, ale prawo farmaceutyczne – w określonych sytuacjach i na określonych zasadach – pozwala stosować go w Polsce, jeśli ma takie same wskazania do stosowania, taki sam skład i jest produkowany przy zachowaniu takich samych norm jakości.

Resort informuje także, że na polskim rynku są dostępne dwie szczepionki przeciwko pneumokokom stosowane u dzieci.  Obie są skuteczne i mają zbliżony profil bezpieczeństwa.

Przetargi na zakup szczepionki przeciwko pneumokokom były już prowadzone. W ostatnim – na ich zakup dla dzieci z grup ryzyka – jeden z producentów zaskarżył zastosowane kryteria jakości do Krajowej Izby Odwoławczej. Zgodne z wyrokiem  z 10 maja 2016 roku minister zdrowia mógł zastosować takie kryteria. Kryteria jakościowe zostały również zastosowane w obecnie ogłoszonym przetargu.

Źródło: www.mz.gov.pl