Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązkowe szczepienia ochronne mogą przeprowadzać lekarze, felczerzy, pielęgniarki, położne i higienistki szkolne. Warunkiem tego jest ukończenie - w ramach doskonalenia zawodowego - kursu lub szkolenia w zakresie szczepień lub uzyskanie specjalizacji w dziedzinie, w przypadku której ramowy program kształcenia podyplomowego obejmował problematykę szczepień ochronnych.

Do końca 2015 roku obowiązuje przepis przejściowy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, który za osoby uprawnione do wykonywania szczepień uznaje też te, które nie ukończyły takiego szkolenia, ale posiadają w tym zakresie 2,5-letnią praktykę.

Oznacza to, że z początkiem 2016 roku część personelu medycznego straciłaby możliwość szczepienia. Porozumienie Zielonogórskie oceniało, że uprawnienia do wykonywania szczepień mogłoby stracić nawet tysiąc lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
 

NRL na początku sierpnia apelowała do ministra zdrowia o pilną nowelizację przepisów, wskazując, że posiadanie np. 3-letniego doświadczenia zawodowego w zakresie szczepień jest wystarczającym gwarantem bezpieczeństwa ich wykonywania.

- Oczywiście zasadne jest, aby osoby, które zamierzają podjąć się wykonywania tego rodzaju czynności posiadały odpowiednią wiedzę teoretyczną i praktyczną. Jednak pozbawienie prawa do wykonywania szczepień obowiązkowych osób, które posiadają wieloletnią praktykę w tym zakresie, nie znajduje żadnego racjonalnego uzasadnienia - przekonywał samorząd lekarski.

Dowiedz się więcej z książki
Szacowanie kosztów społecznych choroby i wpływu stanu zdrowia na aktywność zawodową i wydajność pracy
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


 

 

W projekcie rozporządzenia przekazanym przez resort zdrowia do konsultacji wskazano, że praktyka konieczna do uzyskania uprawnień powinna trwać co najmniej 3 lata. Jednak w trakcie prac okres ten skrócono do 6 miesięcy i taki zapis znalazł się w rozporządzeniu podpisanym przez ministra zdrowia Mariana Zembalę.


Regulacja nie dotyczy szczepień zalecanych a jedynie obowiązkowych szczepień ochronnych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2016 roku.(pap)