Resort zdrowia wielokrotnie zapowiadał wprowadzenie narzędzi, które umożliwią indywidulane traktowanie pacjentów w bardzo szczególnej sytuacji zdrowotnej. 

- Ograniczony zakres świadczeń gwarantowanych powoduje, iż w praktyce klinicznej często powstają sytuacje, w których dla ratowania zdrowia i życia konieczne jest zastosowanie konkretnego leku lub innej technologii medycznej, które jednak nie znajdują się w wykazie świadczeń gwarantowanych - podkreślają autorzy projektu. 

Jak wskazano, chodzi o procedury umożliwiające finansowanie świadczeń o charakterze niestandardowym, takie jak farmakoterapia i chemioterapia.
- Farmakoterapia niestandardowa była świadczeniem z użyciem leku o udowodnionej efektywności klinicznej, niezwiązanej z leczeniem nowotworów, realizowaną w trakcie hospitalizacji. Chemioterapia niestandardowa funkcjonowała jako program terapeutyczny. Wraz z kolejnymi zmianami w systemie, funkcjonowanie tych świadczeń było ograniczane - podkreślono. 

Aktualnie taki interwencyjny sposób leczenia jest możliwy wyłącznie w ograniczonym zakresie w przypadku leczenia szpitalnego, w ramach rozliczenia za indywidualną zgodą wojewódzkiego oddziału NFZ.
- System ten jednak zawiera bardzo liczne ograniczenia, a w jego ramach całkowicie wyłączone jest finansowanie kosztu leków, w tym stosowanych w chemioterapii, czy świadczeń, które mogą być udzielane ambulatoryjnie - wskazują autorzy projektu. 

Czytaj: Tombarkiewicz: system ratownictwa medycznego powinien być publiczny>>>

Projekt odnosi się także do taryfikacji świadczeń przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Jak wskazano, świadczeniodawcy nie zawsze przesyłają do Agencji dane kompletne, precyzyjne i szczegółowe. - Niewystarczająca jakość danych kosztowych przekazywanych przez świadczeniodawców do Agencji wpływa na możliwość rzetelnego określenia taryfy świadczeń - podkreślają autorzy projektu. 
- Posiadanie odpowiedniej jakości danych - zgodnych ze standardem rachunku kosztów - jest konieczne dla właściwego określenia taryfy świadczeń, a więc zapewnienia prawidłowego poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych pozwalającego na jak najbardziej efektywne zarządzanie środkami publicznym i będącymi w dyspozycji NFZ - dodano. 

Projekt ma także rozwiązać problem braku finansowania sprowadzanych z zagranicy leków niezbędnych dla ratowania zdrowia lub życia pacjenta niedostępnych w Polsce. 

- Dotychczas obowiązujące przepisy dopuszczają wydanie decyzji o objęciu refundacją wyłącznie w przypadku leków, które nie posiadają pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na terytorium RP, co często skutkuje ograniczeniem dostępu do terapii finansowanej ze środków publicznych, w sytuacji gdy lek jest dopuszczony do obrotu na terytorium RP w procedurze centralnej, jednak jest niedostępny na polskim rynku - zaznaczono.(pap)
Dowiedz się więcej z książki
Zarządzanie progresywne zdrowiem. Kierunki, strategie, metody
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł