Projektowane przepisy mają zastąpić rozporządzenie z lipca 2005 roku w sprawie informacji gromadzonych w systemie informatycznym NFZ oraz zakresu i sposobu ich przekazywania ministrowi zdrowia, wojewodom i sejmikom województw.
Dotychczas o zawartości merytorycznej rocznego sprawozdania z działalności NFZ decydował prezes Funduszu. „Minister zdrowia, który przedstawia je Sejmowi, nie miał wpływu na zawartość informacji tam prezentowanych” – wskazano w uzasadnieniu projektu.
Tymczasem, jak podano, z analizy rocznych sprawozdań Funduszu za kolejne lata wynikało, że sprawozdania te nie były porównywalne. Poszczególne rodzaje świadczeń nie były bowiem opisywane przy wykorzystaniu tego samego zestawu danych.
Ponadto, jak głosi uzasadnienie projektu, wymagana przez ustawę o świadczeniach informacja o dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej była przedstawiana w sposób skrótowy i nie zawierała części opisowej, wyjaśniającej zachodzące zmiany i przyczyny tych zmian. „Przy charakterystyce dostępności do poszczególnych rodzajów świadczeń Fundusz nie uwzględniał wszystkich wskaźników charakteryzujących dostępność” – oceniono w uzasadnieniu.
Zgodnie z projektem, tak jak dotychczas, rozporządzenie określać będzie zakres informacji zawartych w okresowych sprawozdaniach z działalności NFZ, a także wzór, sposób i terminy ich przekazywania. Rozporządzenie, jak dotąd, regulować będzie także minimalny zakres zbiorczych informacji oraz sposób i terminy ich przekazywania.
Nowością będzie doprecyzowanie zakresu informacji, jakie powinno zawierać sprawozdanie.
W myśl projektu sprawozdanie zawierać będzie informację o zakresach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych przez Fundusz, zawierającą charakterystykę zakresu świadczeń, z uwzględnieniem przyjętego przez Fundusz sposobu zawierania umów i ich rozliczania oraz dane liczbowe dotyczące świadczeń będących przedmiotem umów.
W sprawozdaniu ma się znaleźć opis realizacji najważniejszych zadań Funduszu. Wśród kluczowych zadań NFZ, z realizacji których ma przedstawiać informacje, znajdzie się także opracowywanie, wdrażanie, realizowanie, finansowanie, monitorowanie, nadzorowanie i kontrolowanie programów zdrowotnych.
Sprawozdanie ma zawierać ponadto dane dotyczące wydawania indywidualnych decyzji w sprawach ubezpieczenia zdrowotnego. Fundusz będzie zobowiązany do wskazania oceny stopnia realizacji ustawowych zadań oraz wskazania trudności w ich realizacji.
Sprawozdanie ma zawierać także ocenę dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków NFZ. Dostępność do świadczeń, jak czytamy w projekcie, ma być charakteryzowana zarówno przez odniesienie do danych dotyczących list oczekujących (liczba oczekujących i średni czas oczekiwania), jak i przez geograficzną dostępność do świadczeń.
Ponadto Fundusz będzie zobowiązany do wskazania świadczeń, w odniesieniu do których nie zawarł umów w liczbie gwarantującej planowane zabezpieczenie świadczeń wraz ze wskazaniem przyczyn ograniczonej dostępności.
Sprawozdanie roczne będzie zawierać opis organizacji Funduszu oraz opis skarg, zażaleń i kontroli zarówno dotyczących NFZ, jak i świadczeniodawców.
Sprawozdanie nie będzie zawierało części dotyczącej gospodarki finansowej Funduszu, ze względu na fakt, iż na podstawie odrębnych przepisów jest sporządzane roczne sprawozdanie finansowe oraz roczne sprawozdanie z wykonania planu finansowego NFZ.
W celu zapewnienia porównywalności prezentowanych danych oraz umożliwienia oceny zachodzących trendów wprowadzono obowiązek zestawiania danych dotyczących świadczeń z danymi za co najmniej dwa lata poprzedzające rok, za który jest sporządzane sprawozdanie.
W odniesieniu do dotychczas obowiązującego wzoru okresowych sprawozdań z działalności Funduszu wprowadzono aktualizacje, uwzględniając – jak czytamy w uzasadnieniu - nowe zapotrzebowanie informacyjne oraz zmiany w przepisach prawnych w zakresie objętym sprawozdawczością.
W przypadku minimalnego zakresu zbiorczych informacji przekazywanych wojewodom i marszałkom województw, w porównaniu z dotychczasowymi uregulowaniami, zrezygnowano z obowiązku przekazywania danych dotyczących list oczekujących. Obecnie dane zakresu list oczekujących do komórek organizacyjnych oraz na wybrane procedury medyczne oraz programy zdrowotne w podziale na każde województwo, zgodnie z wymaganiami ustawowymi, są publikowane stronie Narodowego Funduszu Zdrowia w serwisie Ogólnopolski Informator o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne.
Projekt przewiduje, iż pierwsze, uwzględniające wprowadzone zmiany, sprawozdanie okresowe z działalności Funduszu oraz minimalny zakres zbiorczych informacji przekazywanych przez Fundusz wojewodom i marszałkom województw, zostaną sporządzone za pierwszy kwartał 2016 roku.
Oznacza to, iż sprawozdawczość za rok 2015 będzie sporządzana zgodnie z dotychczasowymi przepisami. Rozwiązanie takie przyjęto w celu zagwarantowania jednolitej charakterystyki roku 2015, zapewnienia ciągłości i porównywalności danych za poszczególne okresy sprawozdawcze (większość danych jest sprawozdawana co kwartał) oraz ze sprawozdaniami za lata poprzednie. (pap)