Minister przypomniał, że w ciągu pół roku rządu rozpoczęto prace nad reformami, uchwalono także zapowiadane projekty ustaw. Prezydent podpisał przygotowaną przez resort zdrowia ustawę wprowadzającą bezpłatne leki dla osób, które ukończyły 75 lat. Ustawa implementująca dyrektywy unijne dotyczące krwiodawstwa do polskich przepisów znajduje się na ostatnim etapie prac parlamentarnych. Przez pół roku udało się przygotować rozwiązania, które wprowadzają nowoczesny system e-krew i wdrażają przepisy unijne. Projekt ustawy implementującej dyrektywę tytoniową  przygotowany przez resort został przekazany do Sejmu.
 
Minister podkreślił, że mapy potrzeb zdrowotnych zostały przygotowane w terminie. Aby inwestycje w ochronie zdrowia były podejmowane na podstawie rzetelnych analiz opartych na demografii i epidemiologii, Ministerstwo przygotowało tzw. Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia (IOWISZ). Będzie on służył do odpowiedniego kierowania środków inwestowanych w rozwój infrastruktury. Obecnie jest testowany.
 
Za jeden z priorytetów kierownictwa resortu Konstanty Radziwiłł uznał informatyzację ochrony zdrowia. Obecnie trwają prace nad rozliczeniem środków europejskich przeznaczonych na to przedsięwzięcie – został rozpisany nowy harmonogram wdrożeń.

Zwiększona została liczba miejsc na uczelniach medycznych – od roku akademickiego 2016/2017 będzie na nich studiowało o około 20 procent więcej studentów, powróci także staż podyplomowy. Projekt jest już gotowy, niebawem trafi pod obrady rządu.

Minister Konstanty Radziwiłł poinformował też, że w ciągu 6 miesięcy wydał 33 rozporządzenia wykonawcze, w tym 15 zaległych. Kilkanaście kolejnych znajduje się  w konsultacjach i uzgodnieniach lub na ostatnim etapie prac. Przypomniał również o tym, że w 2015 roku – po raz pierwszy od dawna – udało się w terminie podpisać umowy z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej.

W przygotowaniu jest kilka ważnych projektów: ustawa dekomercjalizacyjna, czyli ustawa zmieniająca ustawę o działalności leczniczej, która ma uwzględnić przede wszystkim interesy pacjentów, przeniesienie finansowania szczepień z NFZ do budżetu państwa – tak jak to było przed zmianami wprowadzonymi przez poprzedni rząd,  likwidacja barier w dostępie do podstawowej opieki zdrowotnej – umożliwienie korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej również tym pacjentom, którzy w systemie e-WUŚ „wyświetlają się” na czerwono.

Uproszczona ma zostać nadmierna biurokracja w ochronie zdrowia, właśnie prace zakończył tzw. zespół ds. absurdów. Obecnie przygotowywane są zmiany w ustawach i rozporządzeniach, w tym między innymi likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia. Szczegóły tych działań zostaną przedstawione w drugiej połowie roku 2016.