- Jest to absolutnie rola państwa, żeby zapanować nad programem szczepień i znaleźć na to środki budżetowe. Jeżeli będą środki budżetowe, to znaczy, że NFZ będzie miał pieniądze na zakup innych świadczeń czy też zwiększenie wolumenu różnych świadczeń, które są potrzebne - powiedział wiceminister Pinkas, wyjaśniając powody decyzji o podjęciu prac nad uchyleniem ustawy.
 
Nowela ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi została uchwalona przez poprzedni parlament w połowie 2015 roku.
 
Zgodnie z nowelą od przyszłego roku to NFZ miał być zobowiązany do finansowania zakupu szczepionek potrzebnych do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych dla osób ubezpieczonych, a ministerstwo miało robić to nadal jedynie w przypadku osób nieposiadających uprawnień z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego.
 
W ocenie posłów PO, którzy zgłosili projekt tej nowelizacji, przesunięcie finansowania szczepień do NFZ zwiększyłoby elastyczność podejmowania decyzji o rozszerzaniu listy chorób objętych działaniami profilaktycznymi w formie szczepień ochronnych. W uzasadnieniu wskazano, że ustawa umożliwi objęcie publicznym finansowaniem powszechnej populacyjnej profilaktyki zakażeń np. dwoinką zapalenia płuc (pneumokokami), ludzkim wirusem brodawczaka (HPV), a także dwoinką zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (meningokokami).
 
Pinkas poinformował, że resort zamierza w 2017 roku rozszerzyć kalendarz szczepień gwarantowanych o szczepienia pneumokokowe.
- Tak naprawdę środki budżetowe na to przeznaczone będą dwukrotnie większe niż to, co mamy w tej chwili. Fundusz by nie podołał takim wydatkom. My chcemy zrobić absolutnie spektakularną rzecz, która się należy polskim dzieciom i polskim lekarzom, tzn. wprowadzenie szczepionki pneumokokowej dla wszystkich dzieci - mówił.
 
Dziś szczepienia obowiązkowe odbywają się zgodnie z programem szczepień, który ogłasza Główny Inspektor Sanitarny. Koszty zakupu szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych finansowane są z budżetu państwa - z części, której dysponentem jest minister zdrowia.

Czytaj: Kalendarz szczepień na rok 2016: zmiany w szczepieniach obowiązkowych i zalecanych>>>
 
Oprócz szczepień obowiązkowych są także szczepienia zalecane. Wykaz szczepień zalecanych dla określonych grup z uwagi na wiek, stan zdrowia, sytuację epidemiologiczną występującą na danym terenie oraz przemieszczanie się poza granice Polski określa w drodze rozporządzenia minister zdrowia. Koszty zakupu preparatów do szczepień zalecanych ponosi osoba poddająca się szczepieniu.
 
Od 2011 roku rozszerzono obowiązek szczepienia przeciwko pneumokokom na dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży i na te z masą urodzeniową poniżej 2,5 kg. Wskazania medyczne do szczepienia dzieci do 5. roku życia, ze względu na większą groźbę powikłań, rozszerzono z kolei o takie jednostki chorobowe jak przewlekłe choroby serca, choroby metaboliczne, cukrzyca i przewlekłe choroby płuc, między innymi astmę.
 
Zapadalność na inwazyjną chorobę pneumokokową na terenie Polski u dzieci do 2 roku życia wynosi 19/100 tysięcy, a do 5. roku życia - 17,6/100 tysięcy; w grupie 2-5 lat wynosi ona 5,8/100 tysiecy.(pap)
Dowiedz się więcej z książki
Świadczenia szpitalne w powiązaniu z procesami zaopatrzenia medycznego i niemedycznego
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł