„Polityka senioralna w Polsce jest priorytetem rządu, poszczególnych ministerstw, samorządów, parlamentarzystów - to najlepszy znak, że dołączamy do tej europejskiej rodziny, która tak bardzo widzi ten problem” – powiedział dziennikarzom minister, który uczestniczył w konferencji „Medycyna tego wieku” w Chorzowie.

- Bliskość Dnia Seniora, który przypada w najbliższy czwartek, wpisuje się w podsumowania polityki senioralnej, dokonywane w wielu polskich miastach i wioskach. To jest bardzo piękna inicjatywa. Jeszcze niedawno nam się to nie śniło, dzisiaj możemy pokazać, jak dzięki wysiłkowi prezydentów miast, samorządów, ale i organizacji pozarządowych i samych społeczności lokalnych wiele dobrego się dzieje w poprawie opieki senioralnej w wielu obszarach, zarówno tak ważnym zdrowotnym, ale także socjalnym, kulturalnym, ale także rekreacyjnym – dodał.

Minister, który jest kardiochirurgiem i wieloletnim dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, podkreślił też konieczność zaangażowania każdego człowieka na rzecz jego starszych bliskich.
 

- Senior pozbawiony opieki czuje się niepotrzebny, zbędny, czuje się obciążeniem. Co piąty pacjent powyżej 70. roku życia opuszczając nasz szpital jest sam. Przedziwne, gdzieś brakuje dzieci, które zapominają o tym tak ważnym obowiązku wobec swoich najbliższych. Musimy tak wychowywać młode pokolenie, żeby miało to poczucie. To kwestia wychowania i chęci – argumentował.

Konferencja w Chorzowie była częścią trwających od 20 do 30 września 2015 roku Dni Promocji Zdrowia w tym mieście, zainaugurowanych wspólnym robieniem dżemu przez seniorów. W ramach Dni oferowane są też bezpłatne badania, koncert, spotkania poświęcone profilaktyce czy udzielaniu pierwszej pomocy.

Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala podkreślił, że działania na rzecz seniorów są bardzo potrzebne w 100-tysięcznym mieście, gdzie osoby powyżej 60. roku życia stanowią około 20 procent mieszkańców. Uruchomiono dla nich między innymi Akademię Seniora oraz program „Chorzów 60+”, w ramach którego uzyskuje się zniżki w instytucjach miejskich i firmach prywatnych. Odebrało je już 12 tysięcy chorzowskich seniorów. Z kolei w ramach strefy wolontariatu mogą działać na rzecz dzieci czy bardziej potrzebujących.
 

Według danych GUS już teraz osoby powyżej 65. roku życia stanowią około 15 procent ludności Polski. Według przedstawionej podczas konferencji prognozy, w 2030 roku będą już stanowić 23,8 procent, podczas gdy w 1950 roku było ich 5,3 procent. (PAP)