W efekcie jego realizacji powstały 2324 panele słoneczne o łącznej powierzchni 5386 mkw zamontowane w dwunastu marszałkowskich szpitalach. Wykonano także prace termomodernizacyjne w dziewięciu placówkach, zmniejszono emisję szkodliwych substancji do powietrza, prowadzona była także szeroka kampania edukacyjna dotycząca odnawialnych źródeł energii. Była to jedna z największych inwestycji zdrowotnych prowadzonych w 2016 roku na Mazowszu. 

Montaż paneli słonecznych to szansa na znaczne oszczędności. Zgodnie ze wstępnymi szacunkami projektantów instalacji solarnych, które potwierdzają już pierwsze uzyskane wyniki, w budżetach szpitali zostanie nawet do 20-30 procent środków do tej pory wydawanych rocznie na podgrzewanie ciepłej wody. 

- Nie mamy wątpliwości, że decyzja o montażu kolektorów słonecznych była słuszna, chociażby ze względu na znaczne oszczędności, na które mają szanse szpitale. Nie mniej ważny jest również efekt ekologiczny. Reasumując, dzięki temu projektowi skorzystają i pacjenci, i środowisko naturalne - podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Na wykorzystanie słońca jako źródła energii zdecydowało się 12 placówek z całego Mazowsza. Do inwestycji przystąpiło pięć warszawskich i podwarszawskich szpitali – Międzyleski Szpital Specjalistyczny, Szpital Dziecięcy przy ulicy Niekłańskiej, Mazowiecki Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny Sp. z o.o. przy ulicy Barskiej, a także SZPZOZ im. „Dzieci Warszawy" w Dziekanowie Leśnym i Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o. w Zagórzu koło Warszawy. 

Partnerami projektu zostały także radomski SWPZZPOZ im. Barbary Borzym, Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach i Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie. Na kolektory postawiły też obie podległe samorządowi ostrołęckie placówki – Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. J. Psarskiego i SPZOZ „Meditrans Ostrołęka” Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego, a także dwa podmioty z subregionu płockiego – Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku i WSZPZOZ im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie.

W większości szpitali kolektory zostały zamontowane na dachach. Wybierane były również inne rozwiązania – w Ciechanowie, Radomiu, Siedlcach i Ostrołęce powstały farmy solarne. Na innowacyjne rozwiązanie zdecydował się Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, w którym panele słoneczne zamontowano na pergoli nad szpitalnym parkingiem. Węzły solarne zostały umieszczone w specjalnie przystosowanych i wyremontowanych kotłowaniach. 

Natomiast w radomskim szpitalu przy ul. Krychnowickiej wybudowany został zupełnie nowy budynek. Dodatkowo w 9 z 12 szpitali w ramach projektu prowadzone były równolegle prace termomodernizacyjne. Prawie 12 mln zł kosztowały modernizacje sieci ciepłej wody i centralnego ogrzewania. Wszystko po to, aby wzmocnić rezultaty budowy instalacji solarnych oraz zwiększyć oszczędności.

Projektowi budowy instalacji solarnych towarzyszyła szeroka kampania edukacyjna poświęcona zaletom korzystania z odnawialnych źródeł energii (OZE). W ciągu kilku miesięcy specjalne stoisko kolektorowe odwiedziło największe mazowieckie miasta. Można tam było nie tylko dowiedzieć się więcej na temat inwestycji, ale też poszerzyć swoją wiedzę na temat OZE. W kampanię włączyły się również szpitale biorące udział w projekcie, które przygotowały stoiska z ofertą swoich placówek. 

 



Energia odnawialna była też tematem przyrodniczych warsztatów edukacyjnych przygotowanych przez edukatorów z Niezależnej Grupy Popularyzatorów Nauki EKSPERYMENTATORZY.  Udział brali w nich mali pacjenci szpitali. Podczas zajęć dzieci nie tylko dowiedziały się, czym są i jakie mogą być źródła niekonwencjonalnej energii, ale też samodzielnie przeprowadzały prawdziwe naukowe doświadczenia z energią wody, wiatru i słońca. Dużym zainteresowaniem cieszył się także ogólnomazowiecki konkurs „Energia ze słońca”. 

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy (Swiss Contribution), czyli tzw. Fundusz Szwajcarski to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej. W ramach funduszu Szwajcaria przyznała pomoc w wysokości 1 mld franków szwajcarskich 10 państwom członkowskim Unii Europejskiej: Cyprowi, Czechom, Estonii, Węgrom, Łotwie, Litwie, Malcie, Polsce, Słowacji i Słowenii, czyli, tym które przystąpiły do jej struktur 1 maja 2004 roku, oraz dodatkowo Rumunii i Bułgarii. Niemal połowa tych środków została przyznana Polsce (464,57 mln CHF).

Źródło: www.mazovia.pl