W roku 2015 samorząd województwa małopolskiego przeznaczy ze swojego budżetu 2,3 mln zł na działania profilaktyczne. Środków będzie więcej niż rok wcześniej o 800 tys. zł. Będą przeznaczone na badania profilaktyczne i szczepienia.

Od 2011 roku w Małopolsce realizowane są kompleksowe programy profilaktyczne i edukacyjne. Dotyczą one chorób nowotworowych, chorób układu krążenia, zakażeń pneumokokowych, cyberzagrożeń i depresji.

Od roku 2015 po raz pierwszy realizowany będzie program dotyczący zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Program jest skierowany do dziewcząt w wieku od 9 do 18 lat, z placówek opiekuńczo-wychowawczych, oprócz placówek typu interwencyjnego, czyli na przykład zakładów poprawczych.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) może wywołać raka szyjki macicy. Szczepienia są elementem profilaktyki. Zaleca się je dziewczętom między 11. a 12. rokiem życia.

„Program zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce 2014-2020” będzie tak jak w poprzednim roku realizowany z partycypacją powiatów. W ramach programu wszystkie dzieci do lat 3, mieszkające na terenie powiatów, które wezmą udział w programie, będą mogły zostać zaszczepione przeciwko pneumokokom.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.malopolskie.pl, stan z dnia 18 lutego 2015 r.