44 lekarzy (w tym 37 rezydentów) ze Szpitala im. Św. Ludwika w Krakowie nie chce pracować dłużej niż 48 godzin w tygodniu, 22 rezydentów ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, 16- ze szpitala powiatowego w Oświęcimiu, z tego 2 rezydentów, oraz 13 specjalistów ze szpitala w Proszowicach.

W szpitalu w Wadowicach wypowiedzenia klauzuli złożyło 11 lekarzy, z tego jeden rezydent, taka sama liczba wypowiedzeń była w szpitalu w Limanowej (w tym 7 rezydentów), 10 specjalistów rezygnuje z dodatkowych dyżurów w Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Sączu, po 4 rezydentów – w ZOZ-ie w Brzesku oraz w Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Łukasza w Tarnowie. Trzech lekarzy rezydentów złożyło wypowiedzenia klauzuli w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu.

Szpitale w regionie nie sygnalizują na razie zakłóceń w działalności placówek w związku z wypowiedzeniami – poinformował Urząd Wojewódzki w Krakowie.

W całym kraju klauzulę opt-out wypowiedziało już kilka tysięcy tysiące lekarzy, zarówno rezydentów jak i specjalistów, najwięcej w województwie łódzkim – ponad 600.

Podpisanie tzw. klauzuli opt-out przez lekarza jest dobrowolne. Oznacza ona wyrażenie zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień, w przyjętym okresie rozliczeniowym (nie dłuższym niż cztery miesiące). Pracownik może cofnąć tę zgodę, informując o tym pracodawcę na piśmie, z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Wypowiedzenie klauzuli oznacza, że lekarz nie będzie pracował dłużej niż 48 godzin w tygodniu, wynika z tego, że od stycznia 2018 placówki będą miały problem z obsadzeniem dyżurów.

Wypowiadanie klauzul opt-out zapowiedzieli lekarze rezydenci, kończąc – prowadzony w październiku 2017 roku - protest głodowy.

 [-DOKUMENT_HTML-]