- Wskazaliśmy dwa najważniejsze priorytety: budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze i budowa Radioterapii w Gorzowie Wlkp.  Naszym celem jest także przystosowanie jednostek do standardów europejskich poprzez poprawę warunków hospitalizacji – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak.

Jak podkreśla marszałek, proces wyłaniania priorytetów trwał dość długo, ponieważ potrzeb jest bardzo wiele. Przedmiotowy plan został podzielony na zadania priorytetowe i warunkowe, z czego zadania priorytetowe wynikają z najpilniejszych potrzeb potwierdzonych analizami i dokumentami zarówno na szczeblu krajowym, jak i regionalnym. 
Są to:
-   rozbudowa Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. o Ośrodek Radioterapii w celu zwiększenia dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych w obszarze chorób nowotworowych,
-   utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka przy Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o.,
-   modernizacja i doposażenie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w ramach Centrum Urazowego Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o.
-    Lubuskie e-Zdrowie realizowane przez Biuro Projektów Własnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze na potrzeby jednostek podległych.

- Wskazaliśmy dwa najważniejsze priorytety: budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze i budowa Radioterapii w Gorzowie Wlkp.  Zarząd województwa podjął także decyzje w sprawie wystąpienia do ministra rozwoju o wpisanie tych zadań do Kontraktu Terytorialnego. Nie chcemy aby te projekty biły się w konkursach o dofinansowanie – wyjaśnia marszałek Polak. - Zakładamy finansowanie Centrum Matki i Dziecka z Regionalnego Programu Operacyjnego, natomiast jeżeli powstanie szpital kliniczny uniwersytecki otworzy się dostęp do programów krajowych. W związku z tym jeżeli uwolnią nam się środki z RPO, które pochłonęłoby centrum, będziemy inwestować w inne jednostki ochrony zdrowia – dodaje.

Budowa Ośrodka Radioterapii w Gorzowie podzielona została na dwa etapy. 
- Dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego będzie można uzyskać na część związaną z infrastrukturą, a druga część – czyli zakup akceleratorów wpisana jest na listę warunkowa kontraktu terytorialnego. Czynimy starania, aby znalazło się to na liście priorytetowej. Szpital przygotowuje dokumentację projektową, znane są szacunkowe koszty projektu zabezpieczone są środki na wkład własny w budżecie województwa. Liczymy także na wsparcie ministra zdrowia, ponieważ akceleratory zostały wskazane w mapie potrzeb zdrowotnych– wyjaśnia Mirosława Dulat, zastępca dyrektora departamentu ochrony zdrowia UMWL. Docelowo w Lubuskiem powinno być łącznie sześć takich urządzeń: 4 akceleratory w Zielonej Górze, a 2 w Gorzowie Wlkp., gdzie obecnie nie ma żadnego.
Finansowanie znalazła natomiast inwestycja związana z modernizacją i doposażeniem Centrum Urazowego w Zielonej Górze. 
- Na ostatnim posiedzeniu komitetu sterującego EFSI przyjęto fiszki projektów pozakonkursowych, które będą realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 – wyjaśnia Mirosława Dulat. Wartość projektu to 2 mln zł, dofinansowanie 1,7 mln zł. Inwestycja powinna się rozpocząć już w tym roku. Kolejna inwestycja, czyli projekt Lubuskie e-zdrowie planuje się zrealizować w ramach RPO L2020 - Działanie 2.1. Partnerem wiodącym będzie urząd marszałkowski.

Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała także, że celem wszystkich działań jest przystosowanie jednostek do standardów europejskich poprzez poprawę warunków hospitalizacji. 
- Cel jest też taki, żeby pozyskać klientów komercyjnych do naszych jednostek. Chcemy wykorzystać nasze transgraniczne położenie. Będziemy organizować targi w zakresie zdrowia i jakości życia, gdzie będziemy prezentować nasze usługi medyczne oferowane przez nasze jednostki. Mamy 4 spółki na bardzo wysokim poziomie, które mogą wykonywać takie świadczenia – wyjaśniła.

Źródło: www.lubuskie.pl