Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony jest od piętnastu lat 4 lutego. Lubuskie obchody tego święta zaplanowano na sobotę 7 lutego 2015, żeby umożliwić udział jak największej liczbie chętnych. Biała Sobota ma być okazją do spotkań z lekarzami, ekspertami w dziedzinie profilaktyki zdrowotnej, racjonalnego odżywiania, a także do badań. Organizatorami akcji są Urząd Marszałkowski, Zielonogórskie Stowarzyszenie Amazonek oraz Wojewódzkie Ośrodki Koordynujące w Zielonej Górze i w Gorzowie Wlkp.

Czytaj: Akcje promocyjne w Światowy Dzień Walki z Rakiem >>>

Biała Sobota odbywać się będzie równocześnie w trzech miejscach. W sali kolumnowej Urzędu w godzinach od 11.00 do 14.00 zaplanowano mini-wykłady na temat profilaktyki raka piersi, raka szyjki macicy i raka prostaty  a także na temat Kodeksu Walki z Rakiem. W głównym holu w godzinach 10.00-15.00 przed salą znajdą się stoiska promocyjne, gdzie będzie można skorzystać z porad specjalistycznych lub porozmawiać z przedstawicielami Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego czy Zielonogórskiego Stowarzyszenia Amazonek. Dodatkowo wśród stoisk będą także kącik urody czy porady dietetyczne. Rozrywkę dzieciom, które przyjdą z rodzicami czy dziadkami, zapewnią wolontariusze z Fundacji Dr Clown. Natomiast kobiety, które zechcą wykonać bezpłatną cytologię, będą miały taką możliwość w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym .

- Każda tego typu inicjatywa ma na celu uświadomienie nam, że zdrowie aż w 50 procentach zależy od nas samych. Wokół raka narosło wiele mitów, które musimy systematycznie obalać. Profilaktyka antynowotworowa związana z badaniami nic nas nie kosztuje, nie boli, a może uratować życie. Bo nowotwory we wczesnych stadiach rozwoju są przecież wyleczalne – przekonuje Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Statystyki ciągle jeszcze wskazują, że rak jest w czołówce chorób, na które umierają Lubuszanie. Przyjęta przed rokiem „Lubuska Strategia Ochrony Zdrowia na lata 2014-2020” mówi o tym, że nowotwory są na drugim miejscu w strukturze zachorowalności Lubuszan – według wskaźnika na 10 tysięcy osób zachorowalność w Lubuskiem wynosiła: 108,75 w 2009 roku, 118,96 w 2010 roku, 128,66 w 2011 roku i 127,88 w 2012 roku. Rak jest też jedną z głównych przyczyn zgonów mieszkańców regionu.