W archikatedrze lubelskiej odprawiona została msza św. Po niej chorzy, ich rodziny, opiekunowie, młodzież szkolna przeszli Krakowskim Przedmieściem na Plac Litewski, gdzie rozpoczął się prozdrowotny piknik. Ustawione zostały kiermasze z pracami plastycznymi wykonanymi przez chorych na warsztatach terapii zajęciowej, występowali artyści, m.in. teatr Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i zespół PANdamusic, porad udzielali psychiatrzy, psychologowie oraz pracownicy socjalni.

Na Placu Litewskim wywieszone zostały tablice głoszące: „Co czwarty z nas miał lub będzie miał problemy ze zdrowiem psychicznym” oraz „Schizofrenia – nie oceniaj, nie drwij, pomóż”.

Psychiatra prof. Andrzej Czernikiewicz podkreślił, że bardzo ważna jest postawa osób bliskich chorym, zwłaszcza rodzin, poszerzanie ich wiedzy i współpraca ze specjalistami. „To nie my, lekarze, jesteśmy ekspertami, to państwo, rodziny i pacjenci jesteście ekspertami i dzięki temu, my bardziej potrafimy rozumieć losy państwa, no i wspólnie możemy się dzięki temu rozwijać” – powiedział Czernikiewicz.

Hasłem lubelskich obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest „Schizofrenia - wiem, rozumiem, mogę pomóc” – powiedział ks. Tadeusz Pajurek, prezes Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”, głównego organizatora obchodów.

„Chcemy dotrzeć do jak największej grupy osób, szczególnie młodzieży, ale też rodziców, opiekunów, nauczycieli, katechetów, żeby stworzyć środowisko, w którym osoby z zaburzeniami psychicznymi nie zostaną same. Chodzi o to, aby pomóc im dotrzeć do specjalistów, bo leczenie choroby może sprawić, że człowiek chory będzie normalnie funkcjonować” – powiedział ks. Pajurek.

Przy Stowarzyszeniu „Misericordia” działa środowiskowy dom samopomocy, gdzie osoby z zaburzeniami psychicznymi uczą się żyć i pracować i trafiają na otwarty rynek pracy. Stowarzyszenie prowadzi firmę cateringową zatrudniającą ponad 30 osób chorych. Od przyszłego roku zamierza przyjąć kolejnych 20. Firma działa trzeci rok, staje do przetargów, obsługuje imprezy dla 350 osób – poinformował ks. Pajurek.

„Chore osoby mają dzięki temu nową jakość życia. Mają umowy o pracę, wakacje, samodzielnie pieniądze, a dotąd miały tylko renty. Mieszkają u nas w hostelu albo w swoich domach, przychodzą na terapię i do pracy” – dodał ks. Pajurek.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest od 1992 r. Został ustanowiony przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego.