Dane zamieszczone w systemie informacji o szpitalach Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, nie napawają optymizmem. Brakuje miejsc dla chorych pacjentów z COVID-19. Wolnych łóżek nie ma w: Biłgoraju, Łukowie, Adampolu, Puławach, Radzyniu Podlaskim, Bełżycach, Bychawie, Lubartowie, Opolu Lubelskim, a także w czterech placówkach w Lublinie. W Kraśniku system wyświetla -12, to oznacza, że pacjentów jest więcej niż dostępnych łóżek.

Czytaj również: Nie ma centralnej ewidencji łóżek szpitalnych. Karetki kursują po całej Polsce >>

 

W szpitalach coraz mniej wolnych miejsc

Sytuacja w placówkach szpitalnych województwa lubelskiego z godziny na godzinę staje się coraz bardziej napięta. Braki wolnych miejsc dotyczą łóżek obserwacyjnych w szpitalach I i II poziomu, a także łóżek intensywnej terapii placówek II – go poziomu. Co najgorsze, zajęte są również trzy z sześciu łóżek ECMO w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Lublinie, gdzie leżą pacjenci przechodzący najgorzej COVID-19, którzy leczeni są płucosercem – ostatnią szansą na ratunek.

Czytaj w LEX: Reforma szpitalnictwa krok po kroku >

Chętnych do zaszczepienia wciąż mało

Chorzy na COVID-19, którzy trafiają do szpitali w województwie lubelskim, to głównie osoby niezaszczepione. Lubelszczyzna przoduje w ilości osób niezaszczepionych. Jak mówi Marta Romanowicz, koordynator punktu szczepień Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, zauważalny jest niewielki wzrost zainteresowania szczepieniem przeciw COVID-19.

W obliczu tak dużego wzrostu zakażeń IV fali pandemii, zastanawiająca jest niefrasobliwość społeczeństwa – wiele osób bardzo luźno podchodzi do pandemii, nie przestrzegają obostrzeń i zaleceń sanitarnych. W opinii specjalistów jest to efekt zmęczenia pandemią. Dodają także, że Polacy wciąż potrzebują zachęt lub nakazów, by zakrywać usta i nos poza domem.

Czytaj: Minister zdrowia: Koniec z apelami, będą mandaty>>
 

Szczepionka to jedyne lekarstwo na COVID-19

Jedynie szczepienie na COVID-19 może zwalczyć chorobę, mówią zgodnie wirusolodzy. Im większy odsetek osób zaszczepionych bądź uodpornionych, tym wirusowi trudniej będzie się w społeczeństwie przemieszczać.

Czytaj w LEX: Zarządzaj jakością w szpitalu krok po kroku z LEX  >