Jak podkreśla dyrektor oddziału NFZ w Łodzi Jolanta Kręcka podczas regularnych spotkań z szefami szpitali w Łódzkiem wielokrotnie przypominano  o konieczności przestrzegania umowy i zapewnienia personelu – lekarzy radiologów – tam, gdzie ważne badania diagnostyczne muszą być dostępne dla pacjentów przez całą dobę.

Poza tym w ramach monitorowania i analizowania realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej łódzki oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia weryfikuje stan zabezpieczenia i organizacji wykonywania angiograficznych i tomograficznych badań diagnostycznych na terenie województwa.
|
Do świadczeniodawców, którzy realizują tego typu badania w ramach umów zawartych z NFZ, skierowano w kwietniu 2014 roku specjalną ankietę. |
 - W ankiecie prosimy między innymi o szczegółowe informacje na temat organizacji pracy pracowni, kwalifikacji personelu wykonującego badania, wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną, awaryjności urządzeń i kontroli ich stanu technicznego, a także możliwości wykonywania zabiegów inwazyjnych. Wnioski wynikające z analizy ankiet oraz potencjału wykonawczego zgłoszonego przez świadczeniodawców do umowy, posłużą do ustalenia rzeczywistego zapewnienia dostępu do angiograficznych i tomograficznych badań diagnostycznych, tak ważnych dla ratowania zdrowia i życia – informuje rzecznik łódzkiego oddziału NFZ Anna Leder.

Z wynikami analizy przeprowadzonej przez łódzki oddział Funduszu zapoznani zostaną świadczeniodawcy i konsultanci wojewódzcy. Pozwoli to wspólnie wypracować najbardziej optymalny model udzielania tych świadczeń mieszkańcom województwa łódzkiego.

Niezależnie od analiz prowadzonych przez łódzki odział, NFZ rozpocznie wraz z konsultantem medycznym ds. fizyki medycznej kontrole dotyczące przestrzegania warunków umowy udzielania świadczeń z wykorzystaniem badań angiograficznych i tomograficznych.
 

Kontrolę zarządzono po śmierći pacjenta, który zmarł w szpitalu podczas operacji tętniaka jamy brzusznej. W materiałach, które trafiły do mediów, znajdują się sugestie, że pacjentowi nie wykonano badania USG.