BRA DAY (Breast Reconstruction Awarteness), czyli Dzień Informacji o Rekonstrukcjach Piersi, jest organizowany w Łodzi po raz drugi. Cel podjętej w 2011 roku międzynarodowej inicjatywy to upowszechnienie wiedzy o metodach rekonstrukcji piersi, traktowanej jako integralna część leczenia kobiet chorych na raka piersi - podkreśliła rzeczniczka szpitala im. Kopernika Anna Szulc.
Patronem BRA DAY jest łódzki NFZ, który kontraktuje usługi związane z rekonstrukcją piersi po mastektomii i chce propagować wiedzę o tym, że zabiegowi takiemu można poddać się w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.
- Wspólnie z chirurgami onkologami ze Szpitala Kopernika, który jest liderem w rekonstrukcjach piersi w Łodzi, chcemy przypominać, że taki zabieg jest możliwy po okaleczającej operacji, jaką jest mastektomia. Nie każda pacjentka musi się na niego zdecydować, ale każda ma prawo wiedzieć, że jest dostępny, musi wiedzieć, jakie korzyści i jakie ryzyko za sobą niesie. Może podjąć decyzję o operacji nawet po latach - zaznaczyła rzeczniczka łódzkiego NFZ Anna Leder.
Czytaj: SWPS: niewiele kobiet decyduje się na rekonstrukcje piersi po mastektomii >>>
Mastektomia jest zabiegiem polegającym na usunięciu całej piersi. Rekonstrukcja ma na celu odbudowę kształtu piersi. W niektórych przypadkach obie procedury można przeprowadzić w trakcie jednej operacji. Zabieg radykalnego odjęcia piersi wraz z rekonstrukcją – oznaczony jako procedura J01 - NFZ wycenia na 8,8 tys. zł. W 2014 roku w Łódzkiem wykonano 20 takich operacji o łącznej wartości 176 tys. zł.
Jak poinformowała Leder, w ubiegłym roku przeprowadzono ponad 680 mastektomii (pojedyncza procedura to usunięcie jednej piersi, liczba nie jest zatem równoważna z liczbą zoperowanych pacjentek), natomiast zabiegów rekonstrukcji – 78 (wyłączając procedurę J01).
Jeden z pomysłodawców BRA DAY w szpitalu im. Kopernika chirurg onkolog dr Piotr Pluta podkreślił, że – według słów operowanych przez niego kobiet - rekonstrukcja piersi pozwoliła im odbudować pewność siebie i poczucie atrakcyjności. Zabieg pozwala pacjentce na odzyskanie swobody poruszania się, uprawiania sportów, a u kobiet z dużym biustem zmniejsza dolegliwości bólowe związane z niesymetrycznym obciążeniem kręgosłupa. W przypadku zastosowania procedury J01 pacjentka budzi się po mastektomii ze świadomością, że wciąż ma obie piersi.
Rekonstrukcję piersi można przeprowadzić wiele lat po mastektomii, a nawet mimo trwającej choroby nowotworowej – w tym przypadku decyzja musi być skonsultowana ze specjalistami w dziedzinie chirurgii onkologicznej oraz radio- i chemioterapii.
Najczęściej do odtworzenia usuniętej piersi wykorzystuje się materiały syntetyczne: ekspandery wszczepiane czasowo podskórnie i stopniowo powiększane w celu rozciągnięcia tkanek, które potem wymienia się na implanty piersi. W szpitalu im. Kopernika wykonuje się też rekonstrukcje z zastosowaniem tkanek własnych, zalecane zwłaszcza kobietom po radioterapii. W celu korekty blizn i poprawy jakości tkanek piersi przeszczepia się własną tkankę tłuszczową pacjentki pobieraną z okolic brzucha i ud.
Obok szpitala im. Kopernika i Fundacji "Pełną piersią na rzecz rozwoju rekonstrukcji piersi", które zaprosiły kobiety na bezpłatne badania i konsultacje ze specjalistami, współorganizatorem BRA DAY jest łódzka Akademia Sztuk Pięknych. Przed ASP stanął w piątek 23 października 2015 mammobus, a w Centrum Promocji Mody otwarto wystawę fotografii kobiet po mastektomii i rekonstrukcji piersi.
Wieczorem odbędzie się gala BRA-vissime! W pokazie mody w roli modelek wystąpią kobiety po mastektomii i rekonstrukcji piersi. Przewidziano też wykład "Kobiece Piersi a Wielka Sztuka – co może wyniknąć z rozmowy chirurga piersi z historykiem sztuki".(pap)