Szkolenia mają pomóc w wypracowaniu jasnych zasad postępowania onkologicznego w POZ-ach i szpitalach rejonowych w związku ze zmianami wynikającymi z ustaw tworzących tzw. pakiet kolejkowy i onkologiczny.

Jak podkreśliła rzeczniczka szpitala Adriana Sikora, uczestnikom szkolenia przedstawiony zostanie schemat właściwego kierowania pacjenta z potwierdzoną chorobą nowotworową lub z jej podejrzeniem. Jej zdaniem, kursy przedstawiające najnowsze metody leczenia i możliwości diagnostyczne mają na celu zwiększenie wykrywalności dzięki lepszej dostępności do wczesnej diagnostyki onkologicznej.

Kurs będzie prowadzony na terenie Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w Łodzi. Będzie się składał z trzech cykli wykładów, a na jego zakończenie uczestnicy otrzymają Certyfikat Konsultanta Regionalnego Ośrodka Onkologicznego.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny, a od października do stycznia przyszłego roku mają odbyć się dwie jego edycje. Lekarze mogą nadsyłać zgłoszenia do 15 września na adres: as.banasiak@kopernik.lodz.pl.

Szpital im. Kopernika w tym roku przeprowadził już dwie edycje szkoleń dla lekarzy POZ, które poszerzały ich wiedzę na temat nowoczesnej onkologii. Dokształcono w ten sposób 80 lekarzy, a kursy sfinansował samorząd woj. łódzkiego.

Trzy ustawy tworzące tzw. pakiet kolejkowy i onkologiczny zostały uchwalone w lipcu, a 12 sierpnia podpisał je prezydent. Główne założenia nowych przepisów to poprawa dostępu do specjalistów dla wszystkich pacjentów oraz uprzywilejowanie pacjentów onkologicznych.

Nowe przepisy przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia w większości mają zacząć obowiązywać od początku 2015 r. Ich główne założenia to zniesienie limitów w onkologii, ale tylko tam, gdzie dotrzymane będą terminy diagnostyki i leczenia oraz zapewniona będzie odpowiednia jakość. Wzmocniona ma być rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kwestii "czujności onkologicznej".

Pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu otrzyma Kartę Pacjenta Onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania. Po etapie diagnostyki specjalne konsylium określi pacjentowi ścieżkę terapeutyczną. Pacjent będzie miał też przydzielonego koordynatora leczenia. PAP)