Po raz pierwszy w tym roku wprowadziliśmy odrębną kategorię dotyczącą informatyzacji szpitali. Zrobiliśmy tak, ponieważ w roku 2013 projekty z tej dziedziny, wówczas rozpatrywane w ramach „zarządzania infrastrukturą” stanowiły bardzo silną grupę przesłanych prac.

Także w tym roku nadesłane projekty były bardzo interesujące. Nominowaliśmy trzy z nich, wszystkie miały wspólną cechę – dotyczyły kompleksowej informatyzacji szpitala. Głównym problemem w systemach informacyjnych placówek medycznych jest bowiem ich złożoność. Te trzy szpitale, które wyróżniliśmy przedstawiły projekty dość zbliżone, obejmujące całokształt działalności, część tzw. białą i tzw. szarą, obszary od ewidencji pacjentów do procesów decyzyjnych. Różniło je tylko to, co było wysunięte na plan pierwszy.

W przypadku Warszawskiego Szpitala dla Dzieci nacisk położony był, z racji tego szczególnego pacjenta, na jego potrzeby, podkreślona była rola rodziców i relacje z rodzicami, zwłaszcza komunikacja rodziców z personelem.

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu jako główną cechę wyróżnił monitorowanie zdarzeń oraz eliminowanie zdarzeń niepożądanych. Istotne było na przykład wyeliminowanie pojedynczych punktów awarii, które mogą się przyczynić do poważnych problemów. W systemie tym dużą rolę odgrywa także mobilny sposób zarządzania informacją.

Szpital w Lęborku, który został laureatem w tej kategorii położył nacisk na zasadę zarządzania poprzez cele i mierniki. Przedstawił rewelacyjny system mierników, które są stale monitorowane, pozwalający z rozległego zbioru wydobyć krytyczne elementy.

Celem konkursu Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia jest promowanie najwyższych standardów zarządzania podmiotami leczniczymi, w tym upowszechnianie najlepszych praktyk i rozwiązań w zakresie zarządzania bezpieczeństwem pacjentów, finansami, infrastrukturą i kapitałem ludzkim.

Konkurs skierowany był  do podmiotów leczniczych prowadzących działalność szpitalną. Oceniane były projekty z zakresu zarządzania placówką medyczną, których wdrożenie przyniosło pozytywne efekty oraz wymierne zmiany i które realizowane były po 1 stycznia 2008 roku, a zakończone do 30 czerwca 2013 roku. Ogłoszenie wyników odbyło się podczas finałowej gali, która odbyła się 12 marca 2014 roku.

Organizatorem konkursu jest wydawnictwo Wolters Kluwer oraz Uczelnia Łazarskiego.

Projekty zgłoszone do pierwszej edycji konkursu zawarte są także w książce „Liderzy zmian w ochronie zdrowia”. Książka dostępna jest w księgarni Profinfo.
 Olszanowski Woysyk Sapiński

Uczestnicy sesji tematycznej na temat informatyzacji: Ryszard Olszanowski, Wiceprzewodniczący Komitetu Zdrowia KIG Prezes Izby Gospodarczej Medycyna Polska, Kajetan Wojsyk - Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia oraz Andrzej Sapiński, dyrektor szpitala w Lęborku.