Współorganizatorem konkursu było wydawnictwo Wolters Kluwer, które wspólnie z Uczelnią Łazarskiego podejmuje działania na rzecz jakości w ochronie zdrowia. Działania te dotyczą między innymi propagowania dobrych wzorców w zarządzaniu, pokazywania przykładów sukcesów osiąniętych w tej dziedzinie oraz wspomagania zarządzających podmiotami leczniczymi w podejmowaniu decyzji.

- Doceniamy wysiłek szpitali, które przesłały swoje projekty. Mamy satysfakcję z tego, że mogliśmy się zapoznać z pracą świetnych fachowców, którzy poświęcili wiele czasu i wysiłku, aby poprawić jakość działania swoich organizacji - mówi Marcin Stępień, dyrektor segmentu ochrony zdrowia wydawnictwa Wolters Kluwer.
 

Według Małgorzaty Gałązki-Sobotki konkurs ujawnił to, co dzieje się w polskich szpitalach, pokazał, że sektor ochrony zdrowia rozwija się. W szpitalach realizowanych jest wiele cennych inicjatyw, trwa modernizacja i restrukturyzacja tych placówek.

Liderzy zmian w ochronie zdrowia

dr Przemysław Sielicki - Dyrektor ds.medycznych Bródnowskiego Centrum Klinicznego i Polikliniki Bródnowskiego Centrum Klinicznego, Anna Ziółko - Ekspert Stowarzyszenia Higiena Lecznictwa, Samodzielna pracownia zakażeń i zakażeń szpitalnych Narodowego Instytutu Leków, Marzena Janiszewska, Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocałwiu, dr nauk prawnych Marcin Śliwka, adiunkt w Zakładzie Prawa Medycznego UMK w Toruniu, Konsultant Mentor SA ds. programu Bezpieczny Menedżer, Jerzy Giedrojć, Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny w Zakopanem, Agnieszka Baran, Scanmed Multimedis oraz prowadząca panel dotyczący zarządzania bezpieczeństwem pacjentów - Sylwia Szparkowska.


- Mówiąc o dobrym zarządzaniu, mamy powód, aby odwoływać się do tego, co dzieje się w Polsce, a nie tylko sięgać do wzorców zagranicznych – dodała Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Konkurs odbył się w tym roku po raz drugi i liczba zgłoszonych projektów była większa niż w roku 2013. Nadesłano ich 34, z czego większość w zakresie informatyzacji. Kategoria IT została wprowadzona po raz pierwszy, rok wcześniej projekty te były rozpatrywane w kategorii infrastruktury. 

W kategorii zarządzanie finansami wyróżnienie zdobył Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Orłowskiego CMKP z Warszawy, który jak podkreślił Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego, członek komisji konkursowej, może stanowić wzór dla restrukturyzacji wszystkich szpitali klinicznych.
- Największym problemem przy wdrażaniu restrukturyzacji tej placówki było przekonanie środowiska kliniczego do wprowadzanych zmian - mówiła podczas konferencji podsumowującej konkurs Anna Łukasik, dyrektor placówki.
Restrukturyzacja obejmowała także redukcje zatrudnienia o 140 etatów.
- Udało nam się także pozyskać kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego, dzięki któremu spłaciliśmy zobowiązania wobec spółki Magellan - mówiła Anna Łukasik.  - Okazało się to bardzo korzystne, wcześniej spłacaliśmy raty w wysokości 1,1 miliona złotych, dla BGK płacimy 440 tysięcy złotych.

Liderzy zmian w ochronie zdrowia
Wiesława Kłos, p.o. prezesa NFZ, Piotr Warczyński, wiceminister zdrowia.
Szpital im. Kopernika z Łodzi, który znalazł się w gronie nominowanych, był w stanie uzyskać wsparcie w postaci środków zewnętrznych (fundusze unijne, środki z Ministerstwa Zdrowia oraz samorządu wojewódzkiego) w wysokości 250 mln zł. Placówka ta posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na chemioterapię wyższy niż warszawskie Centrum Onkologii.

- W roku 2007 był to jedyny szpital onkologiczny w Łodzi, który był w złym stanie, posiadał przestarzałą aparaturę, złe warunki lokalowe - mówił dyrektor szpitala Wojciech Szrajber. - Postanowiliśmy to zmienić, postawiliśmy na onkologię i chemioterapię jednodniową. Nawiązaliśmy także współpracę z ASP w Łodzi, studenci tej uczelni przygotowują projekty wystroju wnętrz placówki. Organizujemy także na terenie szpitala imprezy kulturalne, na przykład koncerty, co bardzo dobrze wpływa na samopoczucie pacjentów.

Ciekawym przykładem było także nominowane w kategorii zarządzenie finansami Specjalistyczne Centrum Medyczne z Polanicy Zdroju. Placówka ta posiada dwa organy nadzorujące – Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Skarbu Państwa (działa jako spółka akcyjna SP), w związku z czym podlega ostrym rygorom. Do konkursu zgłosiła projekt, który pokazał, w jaki sposób udało jej się zlikwidować zadłużenie w wysokości 72 mln zł i zbilansować szpital.

Dolnośląskie Centrum Onkologii, nominowane w kategorii zarządzanie bezpieczeństwem pacjentów przedstawiło projekt, którego celem była ocena procesu systemu radioterapii prowadzonej w tej placówce pod kątem jej prawidłowości. Projekt nosił tytuł „Akredytacja PCA Zakładu Fizyki Medycznej DCO na zgodność z normą PN-EN ISO/IEC 17025:2005”.

Także w tej kategorii Grupa Scanmed Multimedis opracowała projekt dotyczący zarządzania ryzykiem, który polegał na tym, że oceniano, co może się zdarzyć niepożądanego  w działalności organizacji, jakie jest tego prawdopodobieństwo i jakie mogą być rezultaty takich zdarzeń.

Scanmed Multimedis zgłosił projekty w dwóch kategoriach, oprócz zarządzania bezpieczeństwem pacjentów, także była to kategoria – zarządzanie kapitałem ludzkim. W tej kategorii spółka pokazała przygotowanie organizacji do wdrożenia Normy Social Accountability 8000.

- Spółka ta już po raz kolejny zgłasza projekty w konkursie Liderów Zmian – mówiła Małgorzata Gałązka-Sobotka. – Projekty te miały szanse na nagrodę, ale są jeszcze w trakcie wdrażania, więc na ich efekty trzeba jeszcze poczekać. Być może będzie taka okazja przy kolejnej edycji konkursu.

W konkursie nagradzane były zespoły, a nie dyrektor szpitala. Placówki zgłaszały swoje projekty dobrowolnie, a udział w konkursie był bezpłatny.

W tegorocznym konkursie nagrodę specjalną otrzymał profesor Mirosław Ząbek, szef Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie za stworzenie ośrodka o ponadprzeciętnych kompetencjach i zakresie. W roku 2013 nagrodę tę otrzymał profesor Henryk Skarżyński, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Celem konkursu jest promowanie najwyższych standardów zarządzania podmiotami leczniczymi, w tym upowszechnianie najlepszych praktyk i rozwiązań w zakresie zarządzania bezpieczeństwem pacjentów, finansami, infrastrukturą i kapitałem ludzkim.

Konkurs skierowany był do podmiotów leczniczych prowadzących działalność szpitalną. Oceniane były projekty z zakresu zarządzania placówką medyczną, których wdrożenie przyniosło pozytywne efekty oraz wymierne zmiany i które realizowane były po 1 stycznia 2008 roku, a zakończone do 30 czerwca 2013 roku.