Zmiany, które zaproponowano w projekcie nowelizacji ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej, umożliwiają im wystawiania recept na niektóre leki, zleceń na wyroby medyczne oraz wypisywanie skierowań na wykonywanie określonych badań diagnostycznych.

- Z wielkim zainteresowaniem odbieramy działania Ministerstwa Zdrowia mające na celu zwiększenie roli pielęgniarek i położnych. Projektodawca nie wyjaśnia jednak jak będą finansowane zmiany, w tym również kto poniesie koszt kursu specjalistycznego dla pielęgniarek i położnych uprawniającego do samodzielnego ordynowania leków i wyrobów medycznych - mówi dr Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Dodatkowo ani z proponowanych zmian, ani z uzasadnienia do projektu w żaden sposób nie wynika sposób realizacji nowych obowiązków i zakres zmian w relacji pielęgniarek i położnych z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Wprowadzenie prawa do wystawiania skierowań na badania diagnostyczne musi być skorelowane z zasadami kontraktowania, na przykład w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Na razie nie wiadomo, czy na zlecenie takich badań pielęgniarki i położne otrzymają odrębny kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, czy też będą musiały być aneksowane umowy ze świadczeniodawcami.

Nie wiadomo też, czy nowe przepisy obejmą również pielęgniarki i położne POZ oraz jeżeli tak,  to na jakich zasadach będą one rozliczały wydawane skierowania z NFZ.