Zapisy dotyczące działalności NFZ znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.
Wyłączenie Funduszu spod ustawy o swobodzie działalności gospodarczej spowoduje, że przeprowadzanie kontroli przez NFZ nie będzie musiało być zapowiedziane.
Natomiast ustawa o swobodzie działalności gospodarczej jasno wskazuje przypadki, gdy możliwe jest przeprowadzenie kontroli bez wcześniejszej zapowiedzi. Tym samym, jak twierdzi Konfederacja, generalne wyłączenie spod zasad jest bezzasadne i ma na celu wprowadzenie jeszcze większej dysproporcji pomiędzy stronami umowy o wykonywanie świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.
Poza tym zdaniem Konfederacji Lewiatan działalność prowadzona w podmiotach leczniczych wymaga zachowania ciągłości. Zaskakiwanie kontrolą podmiotów, których działania skupiają się na niesieniu pomocy pacjentom nie sprzyja jej rzetelności.
Według Konfederacji obecna pozycja NFZ jest i tak na tyle uprzywilejowana, że wprowadzanie dalszych uprawnień musi rodzić sprzeciw. Kontrole prowadzone w podmiotach leczniczych powinny być oparte o przepisy prawa z poszanowaniem uprawnień obu stron – twierdzą autorzy stanowiska.
Z zapisu o tym, że NFZ nie wykonuje działalności gospodarczej wynika także, że jest wyłączony spod kontroli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Tymczasem do UOKiK wpłynęło wiele skarg przedsiębiorców dotyczących wykorzystywana przez NFZ pozycji monopolisty. Najczęściej dotyczyły one faworyzowania podmiotów już działających i utrudniania dostępu do rynku nowym świadczeniodawcom. NFZ od początku istnienia został ukarany przez UOKiK 22 razy za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję.
Lewiatan przeciwko wzmacnianiu pozycji NFZ jako monopolisty
Konfederacja Lewiatan domaga się uchylenia propozycji wyłączenia spod ustawy o swobodzie działalności gospodarczej kontroli prowadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Według Konfederacji pozycja Funduszu już jest wystarczająco uprzywilejowana.