WEBINAR Centralna e-rejestracja – wyzwania i praktyka wdrożenia
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej chce rozmawiać z prezydentem o lekarzach z Ukrainy

Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, chce pilnie spotkać się z prezydentem RP w sprawie przepisów o znajomości języka polskiego przez lekarzy z Ukrainy. Sejm przyjął podczas ostatniego posiedzenia ustawę, która ma umożliwić przesunięcie terminów na spełnienie tych obowiązków o rok, tymczasem powstał problem, bo w praktyce lekarzom zza wschodniej granicy już uchylane jest prawo do wykonywania zawodu. NRL nie chce też przedłużenia terminów.

lekarz stetoskop ukraina
Źródło: iStock

Treść zmiany została włączona na późniejszym etapie do procedowanego rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Sam projekt dotyczył przede wszystkim zupełnie innych kwestii - sposobu finansowania leczenia wirusa HIV przez Narodowy Fundusz Zdrowia u osób nieposiadających ubezpieczenia zdrowotnego (m.in. osadzonych w zakładach penitencjarnych). Przepis o przedłużeniu terminów dla lekarzy z Ukrainy został dodany dopiero po pracach w komisji sejmowej. Wcześniej medycy z Ukrainy mieli dwa lata na przedłożenie dokumentów poświadczających znajomość języka polskiego na poziomie B1. Termin ten minął 1 maja 2026 r. Teraz Ministerstwo Zdrowia chce przedłużyć go o rok, do 1 maja 2027 r. W piątek posłowie zdecydowali o przyjęciu projektu ustawy. "Za" zagłosowało 235 posłów, 22 było przeciw, ale aż 182 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacja trafi do Senatu, a następnie do podpisu prezydenta. 

Czytaj więcej: Zamieszanie z medykami z Ukrainy się pogłębia, decyzja Sejmu może być decydująca

Będzie weto? 

Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, zwraca się z prośbą do prezydenta RP Karola Nawrockiego o pilne spotkanie. - Podczas rozmowy przedstawione zostałoby stanowisko samorządu lekarskiego dotyczące proponowanych zmian prawnych, a także szerszy kontekst ich wprowadzania oraz potencjalnych konsekwencji dla systemu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów - wskazano w piśmie. 

Sugeruje to, że samorząd lekarski może chcieć przekonać prezydenta do zawetowania ustawy. NRL od dawna apeluje o uchylenie uproszczonych trybów wnioskowania o tymczasowe wykonywanie prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty. Niedawno zajęła również stanowisko, że medycy z Ukrainy bez nostryfikacji nie mogą otwierać w Polsce własnych gabinetów medycznych. 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów LEX jest zależny od posiadanych licencji.

 

Polecamy książki prawnicze o tematyce zdrowotnej