Lekarze oceniają, że wprowadzenie zasad konkurencji między podmiotami udzielającymi świadczeń finansowanych ze środków publicznych oraz udziału podmiotów prywatnych, obok publicznych, w udzielaniu tych świadczeń miało istotny wpływ "na znaczące zwiększenie liczby udzielanych świadczeń, poprawę ich jakości oraz poprawę efektywności funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w ostatnich kilkunastu latach". Przekonują, że w niektórych dziedzinach opieki zdrowotnej, „w których osiągnięto powszechnie doceniane sukcesy”, udział prywatnych podmiotów jest niemal całkowity.
 
Zdaniem lekarzy te zasady powinny być zachowane bez względu na przyjęty sposób finansowania systemu opieki zdrowotnej – ubezpieczeniowy lub budżetowy.
 
Lekarze wrazili także stanowisko, że nakłady na ochronę zdrowia ze środków publicznych powinny wynosić co najmniej 6 procent. PKB. Wyrażono ubolewanie, „że ten wielokrotnie zgłaszany przez samorząd lekarski postulat nie został zrealizowany przez kolejne ekipy rządowe”.

Apel lekarzy dotyczył także szkolenia specjalistycznego.

Czytaj: Zjazd lekarzy: potrzebne zmiany w systemie szkolenia specjalistycznego>>>

Lekarze uważają także, że system wystawiania e-zwolnień należy radykalnie uprościć, tak aby rolą lekarza było jedynie określenie rozpoznania i czasu niezdolności do pracy. Zaapelowali także o uproszczenie zasad wystawiania recept poprzez zniesienie obowiązku ustalania przez lekarzy poziomu odpłatności leku oraz ustalania „jakichkolwiek okoliczności niemedycznych, które wiązałyby się z możliwością odpowiedzialności finansowej lekarzy”.

Zjazd zaapelował do ministra zdrowia także o podjęcie działań mających na celu ograniczenie reklamy leków i suplementów diety w środkach masowego przekazu oraz umożliwienie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez lekarza na doskonalenie zawodowe.(pap)