Jak ustalili policjanci zaświadczenia mogły być wystawiane „zaocznie” bez udziału pacjentów, niemożliwa była zatem faktyczna ocena stanu zdrowia osoby. Wystawione zaświadczenie bez przeprowadzonego wcześniej badania potwierdzało w efekcie nieprawdę. I takie właśnie zarzuty zostały sformułowane wobec lekarza: poświadczenia nieprawdy w związku z przyjęciem przez niego korzyści majątkowej. Przestępstwo to, w przypadku funkcjonariusza publicznego, jest zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności
Policjanci prowadzący sprawę przypuszczają, ze osób które korzystały z takiego sposobu zdobywania zaświadczenia i wręczały lekarzowi „łapówkę” jest znacznie więcej, przewidziane są dalsze zatrzymania – nawet kilkadziesiąt osób.
Dotychczas policjanci zatrzymali w tej sprawie 8 osób, w tym właściciela szkoły nauki jazdy i pracujących tam instruktorów.
Jest to kolejny wątek w sprawie korupcyjnej dotyczącej katowickiego WORD-u Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu. To nie jedyne zatrzymanie w Małopolsce związane z korupcją przy uzyskiwaniu uprawnień kierowców.
Liczba osób zatrzymanych w aferze korupcyjnej w tarnowskim MORD przekroczyła setkę a wszystko wskazuje na to, ze to nie koniec.
Już 104 osoby usłyszały zarzuty w prowadzonym od jesieni ubiegłego roku śledztwie, dotyczącym korupcji w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie. Tylko w ciągu trzech ostatnich dni, policjanci z Zespołu do Walki z Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie doprowadzili do prokuratury kolejne 11 osób, zamieszanych w nielegalny proceder. Wszystkie zatrzymania są wynikiem, ujawnionego przez tarnowskich policjantów zjawiska korupcji w MORD.
Śledztwo w sprawie powoływania się na wpływy w tarnowskim MORD oraz pośredniczenia w uzyskiwaniu pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy w zamian za korzyści majątkowe, od listopada 2013 roku nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Tarnowie.
Dotąd zarzuty o charakterze korupcyjnym usłyszało łącznie już 104 osoby. Wśród nich są egzaminatorzy, właściciele szkół nauki jazdy, instruktorzy, pracownik MORD i osoby wręczające pieniądze lub pośredniczące w ich przekazywaniu. Zatrzymani w tym tygodniu to kursanci szkoły nauki jazdy z terenu brzeskiego, którzy w zamian za uzyskanie w nielegalny sposób pozytywnego wyniku egzaminu uprawniającego do uzyskania prawa jazdy, przekazali właścicielowi szkoły nauki jazdy pieniądze w kwocie po 1000 złotych. Wszystkie osoby usłyszały zarzuty z art.230a Kodeksu Karnego.
Oprócz ponad setki zatrzymanych, do śledczych zgłosiły się z własnej inicjatywy także 3 osoby, które za łapówki uzyskały prawo jazdy. Słysząc o prowadzonym postępowaniu postanowiły same przyjść i przyznać się do winy, by uniknąć odpowiedzialności karnej. Sprawa, w którą może być zamieszanych nawet 200 osób nadal ma charakter rozwojowy. Planowane są kolejne zatrzymania.
Lekarz wystawiał fałszywe zaświadczenia kandydatom na kierowców
Policjanci Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali lekarza medycyny pracy z Limanowej, który wystawiał fałszywe zaświadczenia osobom mającym zamiar przystąpić do kursu (i egzaminu) na prawo jazdy.