Prof. Ewa Helwich, krajowy konsultant ds. neonatologii cieszy się, że na liście znalazł się synagis (paliwizumab). Został on objęty refundacją w ramach programu lekowego „Profilaktyka zakażeń wirusem RS”. Wirus RV, czyli syncytialny wirus nabłonka powoduje infekcje u ponad 80 proc. dzieci do 2. roku życia. Ponad 80 proc. niemowląt, hospitalizowanych z powodu tego zakażenia, nie ukończyło 6. miesiąca życia. Specjaliści podkreślają, że niemowlęta rzadko kaszlą, ale jak kaszlą, to zwykle jest to objaw infekcji spowodowanej tym patogenem. U noworodków urodzonych o czasie wirus najczęściej wywołuje zapalenie oskrzeli lub płuc. Do najgroźniejszych powikłań dochodzi u wcześniaków, które gorzej przechodzą zakażenie wirusem RS z powodu niedojrzałego układu odpornościowego i niewykształconego w pełni układu oddechowego.

Więcej wcześniaków objętych profilaktyką

W sezonie 2016/2017 dwukrotnie wzrosła liczba wcześniaków hospitalizowanych z powodu zakażeń wirusem RS w porównaniu do poprzednich lat. Przynajmniej sześcioro zakażonych dzieci zmarło - tak wynika z danych opracowanych przez Krajowy Nadzór Neonatologiczny.

- Zabiegaliśmy o to, by ten lek podawać  poszerzonej populacji pacjentów obejmującej dzieci urodzone między 28 a 32 tyg. wieku ciążowego i w końcu się udało to wprowadzić – cieszy się prof. Helwich. – Do tej pory z takiej profilaktyki mogły skorzystać tylko niemowlęta urodzone przed 28. tygodniem ciąży i dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną.

Prof. Ewa Helwich podkreśla, że nie opracowano jeszcze skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi RS. Możliwa jest natomiast tzw. immunizacja bierna, czyli podawanie dziecku gotowych przeciwciał przeciwko wirusowi. Po rozszerzeniu refundacji z refundacji będzie mogło skorzystać blisko 3 tysiące wcześniaków w czasie jednego sezonu jesienno-zimowego.

Wśród nowych zmian na liście aptecznej znalazły się: Formetic (metforminum) lek został objęty refundacją we wskazaniu: zespół policystycznych jajników.

W obwieszczeniu zostało dodanych 92 produktów leczniczych, w tym 70 w ramach listy aptecznej, 6 wyrobów medycznych i 16 w ramach programów lekowych.

Jak podaje ministerstwo zdrowia w przypadku 283 produktów spadnie dopłata pacjenta (od 56,70 zł do 0,01 zł), a w przypadku 874 produktów pacjenci dopłacą więcej (od 113,40 zł do 0,01 zł).

45 produktów leczniczych obecnych w poprzednim obwieszczeniu, nie znalazło się na nowej liście. Resort te zmiany tłumaczy tym, że wpłynęły wnioski o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub upłynął termin obowiązywania decyzji refundacyjnych lub odmówiono refundacji na kolejny okres.

  

W programach lekowych znalazły się:

Dysport (Clostridium botulinum typ A) został objęty refundacją w ramach programu lekowego „Leczenie spastyczności kończyny dolnej po udarze mózgu”, stanowiąc kolejną opcję terapeutyczną w tym programie.

Ofev (nintedanib) został objęty refundacją w ramach programu lekowego „Leczenie idiopatycznego włóknienia płuc z zastosowaniem nintedanibu”. Jest to nowa substancja czynna oraz kolejna opcja terapeutyczna, obok pirfenidonu, udostępniona grupie chorych na idiopatyczne włóknienie płuc w ramach istniejącego programu.

Gilenya (fingolimod) został objęty refundacją w ramach nowej treści programu lekowego „Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej  postaci stwardnienia rozsianego”. Zmiana obejmuje wydłużenie czasu terapii dla leku Gilenya powyżej okres pięciu lat (brak ograniczenia czasowego) oraz rozszerzenie populacji pacjentów leczonych fingolimodem o szybko rozwijająca się ciężką postać stwardnienia rozsianego.

Revolade (eltrombopag) został objęty refundacją w ramach programu lekowego „Leczenie dorosłych chorych na pierwotną małopłytkowość immunologiczną” oraz „Leczenie pediatrycznych chorych na przewlekłą pierwotną małopłytkowość immunologiczną”.

Są też zmiany na liście bezpłatnych leków dla seniorów. Od 1 marca 2018 r. w wykazie bezpłatnych leków dla osób 75+ znajdą się doustne leki przeciwcukrzycowe (pochodne sulfonylomocznika zawierające substancje czynne: gliclazidum, glimepiridum, glipizidum refundowane dla pacjentów z cukrzycą) oraz leki przeciwzakrzepowe z grupy antagonistów witaminy K zawierające substancje czynne: warfarinum, acenocumarol.

Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wejdzie w życie 1 marca 2018 r. Projekt dostępny jest na stronie>>