Minister deklaruje, że do końca marca projekt ustawy wprowadzający rozwiązania systemowe z prowadzonego od dwóch lat pilotażu sieci onkologicznej, a nowe zasady miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2022.

W pilotażowym programie sieci onkologicznej brały udział cztery ośrodki: w Kielcach, we Wrocławiu, w Białymstoku i w Gdańsku. - Podjęliśmy decyzję o tym, żeby pilotaż przekuć w rozwiązanie systemowe. Do końca marca zobowiązujemy się przygotować projekt ustawy, który ten pilotaż przekuje już na rozwiązanie systemowe - oświadczył w czwartek Niedzielski na konferencji prasowej w Kielcach. Jak zaznaczył, ustawa wejdzie w życie z 1 stycznia 2022 r. tak, by ośrodki włączone do sieci "mogły się przygotować na bycie i spełnianie standardów". - Bo do tej sieci nie może trafić byle kto, mówiąc kolokwialnie, muszą trafić ośrodki, które będą spełniały konkretne kryteria jakościowe - powiedział Niedzielski.

Czytaj: Pilotaż w onkologii rusza, ale budzi wiele kontrowersji>>

Minister zdrowia zaznaczył, że "te wskaźniki, te mierniki będą podstawą kwalifikacji do sieci onkologicznej na różnych poziomach". Jak podkreślił, będą tutaj obowiązywały trzy poziomy referencyjności. - Przeżywalność pacjenta po diagnozie nowotworowej, pod względem której Polska wypadała gorzej w porównaniu do innych krajów UE, mimo dostępności do tych samych technologii, była parametrem, który stał u podstaw powołania sieci onkologicznej - powiedział minister zdrowia.

 

Koordynacja i kompleksowość

Krajowa Sieć Onkologiczna zapewni powstanie realnej opieki nad pacjentami, zapewni pełną koordynację i kompleksowość - zapewniał uczestniczący razem z ministrem w konferencji dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Stanisław Góźdź. - Dzisiaj, po dwóch latach pilotażu, rozpoznania bojem idei Krajowej Sieci Onkologicznej, uważam, że jest najważniejszy dzień polskiej onkologii - mówił. - Powstaje realna opieka nad pacjentami onkologicznymi. Pacjent przestaje być wolnym elektronem, który krąży w błędnym systemie. Jest pełna koordynacja, kompleksowość i wiwisekcja jakościowa. Na tym wszystkim zyskuje pacjent - dodał profesor.

Czytaj: Pilotaż nowego modelu opieki onkologicznej przedłużony do końca 2021 r. >>
 

Będą dodatkowe pieniądze na onkologię

A minister zaznaczył, że ustawa wejdzie w życie z 1 stycznia 2022 r. tak, by ośrodki włączone do sieci "mogły się przygotować na bycie i spełnianie standardów". - Bo do tej sieci nie może trafić byle kto, mówiąc kolokwialnie, muszą trafić ośrodki, które będą spełniały konkretne kryteria jakościowe - powiedział Niedzielski.

Natomiast także obecny w Kielcach premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd będzie nadal kierował dodatkowe środki na walkę z rakiem. - Niezależnie od epidemii koronawirusa cała służba zdrowia stale podlega zmianom, które mają zapewnić lepszy dostęp do specjalistów, widoczną poprawę tego dostępu do specjalistów, także wykorzystanie wszelkich technik i procedur cyfrowych" - mówił

Koordynacja z dwóch ośrodków

Jak zapewniał minister zdrowia, każdy pacjent, który ma diagnozę nowotworową będzie konsultowany nie tylko z poziomu jednego ośrodka, ale pojawia się ośrodek referencyjny.

Ośrodki takie, jak wyjaśniał Niedzielski, powstaną w każdym województwie biorąc na siebie ciężar koordynacji. - Ta koordynacja to m.in. wystandaryzowana ścieżka pacjenta (…), ale także to, że przy konsyliach będzie pojawiał się nie tylko lekarz z lokalnego szpitala czy mniejszego ośrodka onkologicznego, ale także przedstawiciel ośrodka koordynacyjnego - mówił minister. - Zdecydowaliśmy, że każdy pacjent będzie miał swojego koordynatora leczenia. Koordynator przeprowadzi pacjenta przez proces diagnostyki, przez konsylium, przez proces terapeutyczny, i co bardzo ważne, również przez rehabilitację ponowotworową bo zdecydowaliśmy, że ona będzie integralnym elementem procesu leczenia onkologicznego – podał szef MZ.
Według zapowiedzi ministra, jeden koordynator w ośrodku będzie miał maksimum 40 pacjentów, tak by mógł poświęcić każdemu wystarczają ilość czasu.