W piątek 31 marca 2017 roku wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda wziął udział w Gdańsku w regionalnej konferencji na temat Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ), który pomaga w ocenie inwestycji w opiece zdrowotnej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele uczelni medycznych, przedsiębiorców działających w sektorze ochrony zdrowia oraz świadczeniodawcy z całego województwa.

W ramach IOWISZ-a uruchomionego pod koniec września 2016 roku, podmiot planujący inwestycje w ochronie zdrowia, na którą chciałby uzyskać dofinansowanie z UE, musi złożyć wniosek do wojewody, który wydaje opinie o celowości przedsięwzięcia.

Podczas briefingu prasowego minister wyjaśnił, że w ramach narzędzia IOWISZ wojewoda wydaje opinię o celowości inwestycji. Bez niej inwestycja nie może być realizowana. Dopiero potem podmiot może wziąć udział w konkursie o dotację z funduszy unijnych. Zapytany, czy to nie jest zabranie części kompetencji samorządom odpowiedział, że "jest to uzupełnienie całego procesu".

- Do tej pory inwestycje w ochronie zdrowia nie były koordynowane i nie były pod kontrolą, my chcemy mieć pod kontrolą to, co się w Polsce rozwija w zakresie zasobów w ochronie zdrowia – wyjaśnił.

Łanda przypomniał, że poprzedni rząd wynegocjował z Komisją Europejską około 12 mld zł na ochronę zdrowie, z czego inwestycje i zakupy sprzętu na kwotę ponad 5,5 mld mają być oceniane zgodnie z IOWISZ–em.
- Te pieniądze, jeśli będą źle wydane, to mogą nam bardzo zaszkodzić – tłumaczył. Zaznaczył, że Polska była krytykowana przez KE za wydawanie pieniędzy w poprzednich latach, zarzucano jej między innymi brak przejrzystości i racjonalności w zakresie inwestycji.

 [-DOKUMENT_HTML-]


Wojewoda pomorski Dariusz Drelich poinformował, że do tej pory wpłynęło do niego 30 wniosków, z których 11 otrzymało pozytywną opinię. Dodał, że siedem wniosków jest rozpatrywanych, od dwóch opinii zostały złożone odwołania do resortu zdrowia.

Minister poradził, by ci, którzy mają pomysły na inwestycje zdrowotne ale wahają się, czy składać wniosek, weszli na stronę centrum systemów informacyjnych w ochronie zdrowia i sprawdzili swój pomysł.
- Zajmuje to około 15 minut. Jeżeli uzyskają wysoką punktację, to zachęcamy do złożenia wniosku inwestycyjnego – powiedział.

Dodał, że składanie wniosków w ramach mechanizmu IOWISZ dopiero się rozpoczęło, w województwach organizowane są konferencje na temat prawidłowego przygotowania dokumentów.
- Fali wniosków oczekujemy w najbliższych miesiącach, w ciągu roku, do półtora – powiedział.

IOWISZ, czyli Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia, został uruchomiony pod koniec września 2016 roku. Jest wykorzystywany przy ocenie, czy planowana inwestycja w zakresie leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej czy podstawowej opieki medycznej, która miałaby być finansowana ze środków publicznych, jest celowa. Dotyczy to zarówno budowy nowych placówek, jak i modernizacji, rozbudowy już istniejących oraz wyposażenia ich w sprzęt. (pap)

 [-OFERTA_HTML-]