- Tętniak aorty brzusznej to poważne zagrożenie, zwłaszcza dla mężczyzn po 60. roku życia. Skuteczna strategia walki z tą chorobą to przede wszystkim wczesne jej wykrycie, jeszcze  w stadium bezobjawowym – podkreśla marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Kujawsko-Pomorskim Programem Badań Przesiewowych w Kierunku Tętniaka Aorty Brzusznej w 2017 roku objęci są mężczyźni z terenu województwa, palący papierosy, w wieku 65-74 lata. W ramach programu wykonywane jest badanie przesiewowe USG. Pacjenci, u których badanie wykryje odcinek poszerzonej aorty są kierowani na kolejne badania kontrolne lub do specjalisty chirurgii naczyniowej.

Realizatorami programu jest 5 wybranych w drodze konkursu placówek medycznych, które przyjmują pacjentów z terenu całego regionu: Specjalistyczny Szpital Miejski im. M. Kopernika w Toruniu, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. W. Biegańskiego w Grudziądzu, Samodzielny Publiczny Zespół Przychodni Specjalistycznych we Włocławku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku oraz Przychodnia Lekarska Rodzina w Koronowie.

Badania są organizowane indywidualnie przez poszczególnych realizatorów. Potrwają do 14 grudnia 2017 roku lub do wyczerpania limitu. Program zakłada przebadanie 959 osób. Samorząd województwa przeznaczył na jego realizację 36 tysięcy złotych.

To już szósta edycja tego przedsięwzięcia. Od 2012 do 2016 roku z badań skorzystało 2954 osób. W tym czasie wykryto 163 nieprawidłowości.

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

 [-DOKUMENT_HTML-]