Kto ponosi koszty transportu pacjenta z poradni zdrowia psychicznego do szpitala psychiatrycznego w sytuacji gdy stan pacjenta wymaga natychmiastowego leczenia psychiatrycznego?
W sytuacji, gdy stan pacjenta, któremu udziela się świadczeń opieki zdrowotnej w trybie ambulatoryjnym w poradni zdrowia psychicznego, wymaga natychmiastowego skierowania do dalszego leczenia psychiatrycznego ale już w warunkach stacjonarnych, to świadczeniodawca realizujący umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień w zakresie świadczeń udzielanych w warunkach ambulatoryjnych, zobowiązany jest do wystawienia zlecenia na bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego. Świadczeniodawca realizujący umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień w zakresie świadczeń udzielanych w warunkach ambulatoryjnych zapewnia taką usługę w ramach środków finansowych określonych w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Podkreślenia wymaga, iż w sytuacji, gdy stan pacjenta wskazuje na konieczność podjęcia natychmiastowego leczenia w zakładzie zamkniętym, a pacjent znajduje się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, transport winien zostać zrealizowany przez specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego. W takim przypadku koszt transportu pacjenta z poradni zdrowia psychicznego do zakładu zamkniętego pokrywany będzie ze środków finansowych określonych w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne.
Zgodnie z przepisem § 8 ust. 2 Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 81, poz. 484) świadczeniodawca, w ramach środków finansowych określonych w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zobowiązany jest do zapewnienia usług transportu sanitarnego w przypadkach określonych w ustawie, z wyjątkiem świadczeniodawców udzielających świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, o ile nie zawarli oni odrębnej umowy w tym zakresie. Jak stanowi z kolei art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) świadczeniobiorcy, na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego, przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego, w tym lotniczego, do najbliższego podmiotu wykonującego działalność leczniczą udzielającego świadczeń we właściwym zakresie, i z powrotem, w przypadku konieczności podjęcia natychmiastowego leczenia.
Odnosząc powyższe ustalenia w zakresie obowiązującego stanu prawnego do treści sformułowanego pytania stwierdzić należy, iż w sytuacji gdy stan pacjenta, któremu udziela się świadczeń opieki zdrowotnej w poradni zdrowia psychicznego, wymaga natychmiastowego skierowania do dalszego leczenia psychiatrycznego, ale już w warunkach stacjonarnych, to świadczeniodawca realizujący umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień w zakresie świadczeń udzielanych w warunkach ambulatoryjnych zobowiązany będzie do wystawienia zlecenia na bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego. Co istotne, świadczeniodawca zapewnia taką usługę w ramach środków finansowych określonych w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia.
W tym miejscu wskazać również należy, iż w sytuacji, gdy stan pacjenta wskazuje na konieczność podjęcia natychmiastowego leczenia w zakładzie zamkniętym, a sam pacjent znajduje się jednocześnie w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, transport winien zostać zrealizowany przez specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego. Do zadań bowiem zespołów ratownictwa medycznego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410 z późn. zm.), należy między innymi, transportowanie osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, a więc w stanie polegającym na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagającym podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia. W takim przypadku koszt transportu pacjenta z poradni zdrowia psychicznego do zakładu zamkniętego pokrywany jest ze środków finansowych określonych w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne.
Artur Paszkowski