W rezultacie spółka Nowy Szpital Powiatu Krośnieńskiego wypowiedziała powiatowi w trybie natychmiastowym umowę dzierżawy nieruchomości oraz umowę dzierżawy majątku ruchomego z winy powiatu.

„Mając na uwadze dobro mieszkańców i wcześniejsze deklaracje Starosty wzywamy Powiat Krośnieński do przejęcia szpitala najpóźniej do 29 listopada 2016 roku” – napisała Grupa w komunikacie.

16 listopada 2016 roku Grupa Nowy Szpital zaproponowała rozwiązanie umów dzierżawy nieruchomości za porozumieniem stron. Po ich podpisaniu powiat mógłby przejąć szpital i bez przeszkód nim dysponować - przekazać innemu podmiotowi lub we własnym zakresie rozpocząć świadczenie usług medycznych dla mieszkańców. 

 

 „Odrzucenie porozumienia i postawienie nowych warunków wskazuje, że głoszone przez starostę krośnieńskiego od sierpnia 2016 roku deklaracje przejęcia szpitala w Krośnie Odrzańskim były tylko pustymi słowami, za którymi nie było żadnej woli przejęcia odpowiedzialności za Szpital i pacjentów” – czytamy w komunikacie.

Grupa Nowy Szpital przypomina, że od momentu, kiedy w sierpniu 2016 starosta ogłosił “Oddajcie nam szpital” dążyła do tego, by natychmiast przekazać placówkę czy to powiatowi, czy innemu podmiotowi wskazanemu przez powiat. Proponowane były negocjacje dotyczące między innymi przekazania kontraktu z NFZ, pracowników, nieruchomości, itd.

Grupa zaproponowała również przekazanie szpitala w formie sprzedaży przedsiębiorstwa oraz ostatecznie – 16 listopada 2016 -  rozwiązanie łączących podmioty umów. Jednak samorząd odrzucił propozycje, które umożliwiały płynne przekazanie szpitala doprowadzając do całkowitego paraliżu placówki – stwierdza GNS.

Grupa Nowy Szpital razem ze szpitalem w Krośnie prowadzi trzynaście placówek zlokalizowanych w województwach: lubuskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i małopolskim.

Źródło: Grupa Nowy Szpital