Koszalińskie hospicjum czeka rozbudowa, a także wyposażenie w sprzęt medyczny i wdrożenie systemu elektronicznej dokumentacji medycznej. Inwestycja zapewni 13 nowych miejsc dla pacjentów.

- To kolejny istotny krok na drodze do celu, jakim jest rozbudowa placówki. Wszyscy chcemy, aby pacjenci korzystali z dogodnych warunków i czuli się tu jak u siebie w domu. Nikogo bowiem nie trzeba przekonywać, jak trudne to momenty dla rodziny, kiedy pacjenci trafiają do hospicjów - podkreślił wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.

Poprawie ulegną również warunki do prowadzenia usług hospicjum domowego, co pozwoli na jednoczesną opiekę w okresie terminalnym choroby nad 28 osobami. Realizacja projektu skonsoliduje także siedzibę hospicjum. W miejscu świadczenia usług medycznych będzie mieściło się bowiem biuro placówki, wypożyczalnia sprzętu i pomieszczenia dla wolontariuszy. Obecnie oba budynki dzieli odległość ponad 2,5 km.

 [-DOKUMENT_HTML-]

- Wspólnie cieszymy się na rozbudowę koszalińskiego hospicjum, bo to bardzo ważna placówka do chorych i ich rodzin. Dzięki inwestycji spełnią się marzenia wielu osób, ale przede wszystkim poprawie ulegną warunki dla podopiecznych placówki - przekonywał prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Prace modernizacyjne potrwają do końca pierwszego kwartału 2019 roku. Koszt zmian oszacowano na ponad 4,7 mln zł. 85 procent z nich pokryje dotacja RPO WZ 2014-2020. To prawie 4 mln zł. Umowa dofinansowania podpisana została pod koniec lutego 2017 roku w Koszalinie.

- Cieszę się, że systematycznie realizujemy nasze założenia, które mają poprawić warunki w naszym hospicjum. To symboliczne wbicie łopaty 24 lipca 2017 roku jest tego najlepszym przykładem - zaznaczył wiceprezes Hospicjum im. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie Krzysztof Plewa.

Koszalińska placówka jest jedną z pięciu beneficjentów, którzy na początku roku pozyskali unijne środki na budowę lub modernizację hospicjów w regionie. Zarząd województwa zachodniopomorskiego przeznaczył na ten cel ponad 13 mln zł. Fundusze pomogą w utworzeniu tej istotnej infrastruktury społeczno-zdrowotnej w Kołobrzegu, Tanowie i Żarowie koło Stargardu, jak i w rozbudowie obiektów w Darłowie i właśnie w Koszalinie.

Źródło: www.wzp.pl