Wśród priorytetów działalności Resortu Zdrowia wymieniła: onkologię, przeszczepy oraz opiekę nad osobami starszymi i dziećmi. Do sukcesów zaliczyła m.in. wprowadzenie nowego systemu rozliczeń świadczeniodawców z Narodowym Funduszem Zdrowia, czyli tzw. Jednorodnych Grup Pacjentów oraz koszyka świadczeń gwarantowanych. Kopacz przypomniała też, że w ciągu ostatnich 2 lat zostały zwiększone środki na ratownictwo medyczne do 1,7 mld zł, zakupiono 200 nowych karetek oraz podpisano umowę na zakup nowoczesnej floty ratowniczej – 23 śmigłowców i symulatora lotu.
Minister zwróciła uwagę, że na listę leków refundowanych zostały wpisane preparaty na choroby sieroce i przewlekłe. Jak mówiła, utworzono program walki z hemofilią, a dla dzieci z cukrzycą zakupiono pompy insulinowe. Przypomniała o wzroście przeszczepów i zwiększeniu wyceny świadczeń z zakresu onkologii. Według Kopacz, pozytywem jest także tzw. plan B przekształceń szpitali w spółki prawa handlowego, jako odpowiedź na weto prezydenta do ustawy zakładającej obligatoryjne przekształcenia.
Kopacz, mówiąc o pracownikach ochrony zdrowia podkreśliła, że wzrosły ich zarobki. Zapowiedziała zwiększenie uprawnień dla samorządów zawodowych i likwidację stażu podyplomowego lekarzy.
Minister powiedziała, że w najbliższym czasie zostanie przedstawiony pakiet ustaw farmaceutycznych, który został już przyjęty przez Kierownictwo Resortu. Zapowiedziała też, iż Resort Zdrowia zamierza wprowadzić ustawę o dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych, a także znowelizować ustawę o zakładach opieki zdrowotnej tak, by wyrównać prawa publicznych i niepublicznych lecznic.
Gazeta Prawna, 15 listopada 2009 r.