Co zmienia w zakresie procedur kontraktowania nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i jaki ma wpływ na proces kontraktowania świadczeń na 2015 rok i lata kolejne – takie zagadnienia będą między innymi tematem szkolenia, organizowanego przez wydawnictwo Wolters Kluwer.

W programie spotkania znajdzie się omówienie podstawowych dokumentów regulujących problematykę zawierania umów z NFZ, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych regulacji mających zastosowanie przy kontraktowaniu na 2015 rok i lata kolejne. Przedstawione zostaną wymagania formalne i merytoryczne dla podmiotów ubiegających się o kontrakt z NFZ, wynikające z ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 581 z późn. zm.) - dalej u.ś.o.z., z rozporządzenia ministra zdrowia z 6 maja 2008 roku w sprawie ogólnych warunków o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, z rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych, a także zarządzenia prezesa NFZ na podstawie delegacji ustawowej - art. 146 u.ś.o.z.

Uczestnicy szkolenia otrzymają wskazówki dotyczące przygotowania oferty krok po kroku oraz wskazówki, które pomogą obliczyć najlepszą cenę proponowaną za realizację świadczenia. Dowiedzą się także, jak przygotować ofertę, aby by spełnić wymagania realizacji świadczeń konieczne i rankingujące, a także co warto dodatkowo zamieścić w ofercie, by poprawić jej ocenę oraz zwiększyć szanse na otrzymanie kontraktu.

Zapoznają się również z przebiegiem postępowania i możliwościami odwoławczymi. Omówione zostanie orzecznictwo NSA w zakresie spraw prowadzonych w związku z postępowaniem odwoławczym od decyzji prezesa NFZ.

Szkolenie skierowane jest do aktualnych i przyszłych świadczeniodawców NFZ. Zarówno podmiotów leczniczych jak i praktyk zawodowych.

Wykładowcą będzie Agnieszka Pietraszewska-Macheta.

Agnieszka Pietraszewska-Macheta - radca prawny, praktyk z doświadczeniem w zakresie spraw związanych z prawem medycznym oraz ubezpieczeń zdrowotnych. W 1998 roku uczestniczy w organizowaniu systemu ubezpieczeń zdrowotnych, najpierw jako współorganizator Małopolskiej Regionalnej Kasy Chorych w Krakowie, od 2000 roku Branżowej Kasy Chorych dla Służb Mundurowych, a następnie Narodowego Funduszu Zdrowia. Wykładowca, jest również współautorem komentarza do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wydanego w 2010 roku. Autorka książki "Nowe procedury kontraktowania i rozliczania z NFZ świadczeń medycznych Instruktaż z wzorcową dokumentacją".

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.szkolenia.abc.com.pl, stan z dnia 20 maja 2015 r.