„Współczesny przedsiębiorca w dobie globalizacji oraz nowoczesnych technologii nieustannie poszukuje nowych rozwiązań, które doprowadziłyby do tego, by jego firma stała się jak najbardziej innowacyjna, a dzięki temu konkurencyjna. Taki przedsiębiorca wykorzystuje zmieniający się rynek jako okazję do osiągania profitów dla siebie, a także dla swoich wspólników oraz wszystkich interesariuszy, a ostatecznie do wzrostu wartości firmy. Wprawdzie przewaga konkurencyjna wynika z wielkości lub posiadania określonych aktywów, jednak coraz istotniejsze staje się przekonanie potwierdzone w praktyce, iż w najlepszej sytuacji ekonomicznej znajdują się te firmy, które zdolne są do zmobilizowania wiedzy, technologii i z dobytego doświadczenia oraz oferowania w związku z tym nowych produktów bądź innowacyjnych metod, jakimi je tworzą, a także w efekcie dotarcia z takimi produktami do potencjalnych klientów. Do tego właśnie ma posłużyć też wiedza zawarta w niniejszej książce” – napisali autorzy we wstępie do publikacji.
Książka stanowi kompendium wiedzy na temat źródeł i form finansowania projektów innowacyjnych w sektorze opieki zdrowotnej. Autorzy omawiają samą istotę innowacyjności, jej determinanty i ich wpływ na poziom rozwoju polskiej gospodarki. Prezentują różne formy finansowania przedsięwzięć innowacyjnych, takie jak leasing, franczyza, Private Equity/Venture Capital, Business Angels, środki unijne na Gospodarkę Opartą na Wiedzy oraz platforma New Connect, wraz z konkretnymi przykładami ich zastosowania. Przeprowadzają także analizę aktualnego poziomu innowacyjności w polskiej opiece zdrowotnej na tle innych krajów Unii Europejskiej oraz wskazują potencjalne kierunki zmian.
Opracowanie jest adresowane do animatorów życia gospodarczego, dawców i biorców kapitału, potencjalnych przedsiębiorców i menedżerów podmiotów leczniczych, a także do studentów wydziałów ekonomicznych, wydziałów zarządzania i organizacji oraz do wszystkich, których interesują niekonwencjonalne metody finansowania innowacyjnych przedsięwzięć.
Książka dostępna jest w księgarni Profinfo w przedsprzedaży.
Planowana data wydania to 15 kwietnia 2014.
Tomasz Karkowski jest doktorem nauk medycznych, adiunktem w Katedrze Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończył Podyplomowe Studium Zarządzania w Opiece Zdrowotnej na Akademii Ekonomicznej i Akademii Medycznej w Poznaniu. Ekspert Serwisu Prawo i Zdrowie, w współredaktor książki Zarządzanie personelem pielęgniarskim w podmiotach leczniczych. Zagadnienia wybrane (2013), autor książki Restrukturyzacja szpitali (2010, 2012) oraz wielu publikacji dotyczących głownie zarządzania podmiotami leczniczymi i zarządzania personelem pielęgniarskim.
Lucyna Lewandowska, profesor doktor habilitowana nauk ekonomicznych, profesor zwyczajna w Katedrze Ekonomii Przemysłu i Rynku Kapitałowego Uniwersytetu Łódzkiego, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Łodzi. Wchodzi w skład Rady Programowej czasopisma naukowego PTE "Studia Ekonomiczne Regionu Łódzkiego". Była członkiem Rady Naukowej czterech edycji międzynarodowych konferencji naukowych z cyklu Technical & Economic Aspects of Industrial Reconversion Conferences organizowanych przez Politechnikę Częstochowską i Institut Supérieur Industriel Pierrard z Belgii. Autorka ponad 170 prac naukowo-badawczych z zakresu przedsiębiorczości, koncepcji zarządzania i finansowania rozwoju firm oraz finansowania innowacji w przedsiębiorstwach opartych na wiedzy.
Konkurencyjność zależy od efektywnego wykorzystania wiedzy
Rezultatem wiedzy jest nowoczesna technika, konkurencyjna technologia, a w rezultacie konkurencyjny produkt. Poziom konkurencyjności zależy od efektywnego wykorzystania wiedzy. Jednak innowacyjność potrzebuje kapitału, dlatego tak ważny jest dostęp do nowych źródeł i form jego pozyskiwania. Właśnie o tym piszą autorzy książki Pozyskiwanie kapitału na innowacyjne przedsięwzięcia w opiece zdrowotnej Tomasz Karkowski i Lucyna Lewandowska.