W dniach 16-17 października 2014 r. w Wojanowie k. Jeleniej Góry odbyły się Jesienne Dni Prawa Medycznego organizowane przez firmę Mentor przy współudziale wydawnictwa Wolters Kluwer oraz UMK w Toruniu. Głównym tematem konferencji były prawne i zarządcze aspekty prowadzenia dokumentacji medycznej.
Podczas dwudniowego spotkania skupiono się przede wszystkim na praktycznych problemach dotyczących tworzenia, udostępniania oraz korzystania z dokumentacji medycznej. Referentami na konferencji byli m. in. autorzy Serwisu Prawo i Zdrowie. Mecenas Agnieszka Sieńko wygłosiła referat pt. "Bezpieczeństwo danych medycznych w systemach informatycznych", który dotykał jakże istotnego problemu własności dokumentacji medycznej, ochrony danych zawartych w dokumentacji oraz wprowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej. Autorka wskazała także na niedoskonałości legislacyjne systemu. Na wiele niedoskonałości legislacyjnych jak np. zwolnienie uczestników postępowania przed wojewódzkimi komisjami ds. orzekania o zdarzeniach medycznych z opłat za udostępnienie dokumentacji zwrócił również uwagę dr Marcin Śliwka w wykładzie dotyczącym praw pacjenta oraz osób bliskich do dokumentacji medycznej.
Podczas spotkania podniesiono tematykę dokumentacji medycznej jako elementu zarządzania ryzykiem w podmiotach leczniczych (referat Anity Gałęski- Śliwki "Sposób prowadzenia dokumentacji medycznej jako element zarządzania ryzykiem). Jako najczęściej spotykane błędy w prowadzeniu dokumentacji medycznej wskazano na kwestię kompletności i czytelności dokumentacji. Takie błędy mają konsekwencje zarówno dla pacjenta (np. trudności przy kontynuowaniu leczenia w innym podmiocie) jak i samego podmiotu leczniczego (np. w kwestiach dowodowych). W referacie wyrażono obawy czy błędy występujące obecnie w dokumentacji papierowej nie zostaną przeniesione do dokumentacji elektronicznej. Dla wyeliminowania tych błędów niezwykle istotne jest podnoszenie świadomości personelu medycznego.
Prelegenci zwrócili uwagę także na kwestię dokumentacji medycznej przez pryzmat przygotowania placówki do postępowania akredytacyjnego prowadzonego przez Centrum Monitorowania Jakości. Anna Ruszczak, kierownik sekcji organizacyjnej Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu w referacie "Dokumentacja medyczna w świetle standardów akredytacyjnych" wskazała, iż jednym z najtrudniejszych elementów akredytacji jest odpowiednie prowadzenie dokumentacji medycznej. Dokumentacja, która jest zgodna ze standardami akredytacyjnymi to dokumentacja kompletna, czytelna i autoryzowana.
Ostatni z bloków tematycznych został poświęcony przeprowadzaniu dowodów z dokumentacji medycznej. Tamara Zimna, przedstawiciel Rzecznika Praw Pacjenta w małopolskiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych omówiła praktyczne aspekty wykorzystywania dokumentacji medycznej w postępowaniu przed komisją wojewódzką. Należy pamiętać, że dokumentacja medyczna w takim postępowaniu ma walor nie tylko dowodowy. Jest ona również podstawą formalną wydania orzeczenia, a także ustalenia właściwości komisji.
Podczas konferencji odbyła się również prezentacja nowego produktu wydawnictwa Wolters Kluwer z zakresu compliance - programu ProgMedica będącego informatycznym narzędziem wsparcia dla podmiotów leczniczych.
Jesienne Dni Prawa Medycznego potwierdziły jak istnym i trudnym tematem jest prawidłowe prowadzenie dokumentacji medycznej. Być może nie udało się prelegentom i uczestnikom znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania, ale z pewnością wskazano na występujące problemy i możliwości radzenia sobie z nimi.
Ewelina Wójcik