Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek uchwalonej przez Sejm ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne, które zmienia sposób funkcjonowania rynku aptecznego w Polsce.

Według Lewiatana ustawa budzi wątpliwości także z uwagi na fakt, że zasada „apteka dla farmaceuty" została już raz uznana za niezgodną z Konstytucją, a obecnie negatywnie zaopiniował ją Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Na etapie prac parlamentarnych nie zostało opracowane wspólne stanowisko Rady Ministrów, a przeciwstawne pozycje do końca prezentowali minister rozwoju i finansów (przeciwny proponowanych zapisów) oraz minister zdrowia (przychylnie opiniujący projekt).

W toku całego procesu legislacyjnego projekt budził ogromne emocje i zgłaszane były do niego liczne poprawki (również przez posłów i senatorów PiS).


Czytaj: Rynek aptek - co się zmieni?>>>
 

Konfederacja przypomina, że apteki w Polsce w 96 procentach należą do polskich przedsiębiorców - zarówno farmaceutów, jak i osób niebędących farmaceutami. Około dwie trzecie aptek w Polsce należy do indywidualnych właścicieli, a jedna trzecia działa jako sieci apteczne. Najczęściej są to małe, lokalne, polskie przedsiębiorstwa, liczące od kilku do kilkunastu aptek.

Wprowadzenie szybkich i nieprzemyślanych zmian uderzy w co trzecią aptekę, działającą na polskim rynku - spowoduje powolną likwidację aptek, nienależących do farmaceutów, w tym sieci aptecznych, które staną się przedsiębiorstwami bez wartości i bez przyszłości – alarmuje Lewiatan i podkreśla, że za wszystkie te zmiany zapłacą polscy pacjenci, którzy stracą możliwość tańszego zaopatrywania się w leki i którym ograniczy się dostępność placówek aptecznych i których skaże się na warunki dyktowane przez lokalne monopole i wielkich dostawców.

Źródło: www.konfederacjalewiatan.pl

 [-OFERTA_HTML-]