W związku z licznymi, nieprecyzyjnymi publikacjami sugerującymi, że w przypadku zgłaszania przez kobietę dolegliwości w obrębie sutka pozbawia się ją możliwości diagnostyki i leczenia chorób sutka Narodowy Fundusz Zdrowia informuje:
Regulacja przyjęta przez Fundusz nie wprowadza w żadnym wypadku ograniczenia dostępności do przesiewowych badań mammograficznych. Została ona wprowadzona, aby pacjentki zgłaszające niepokojące objawy jak najszybciej kierowane były do lekarza celem wdrożenia odpowiedniego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Obowiązująca definicja skryningu (badań przesiewowych) wskazuje, że jest on skierowany do osób bez objawów choroby, pozostających w poczuciu zdrowia.
W przypadku dyskwalifikacji z powodu zgłoszenia dolegliwości dotyczących piersi świadczeniodawca zobowiązany jest do poinformowania pacjentki o konieczności niezwłocznego zgłoszenia się do lekarza rodzinnego, onkologa lub ginekologa (co może uczynić bez skierowania) w celu diagnostyki lub leczenia – poza programem przesiewowym, co szczegółowo opisane zostało w załączniku nr 4 do zarządzenia nr 57/2009/DSOZ. Kobiety zgłaszające dolegliwości chorobowe w obrębie piersi powinny być zdiagnozowane w ramach porad w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, a nie w ramach programu przesiewowego.
Jednym z elementów świadczenia w ramach programu jest „przeprowadzenie wywiadu i wypełnienie ankiety”. W przypadku rzetelnej realizacji programu, osoba przeprowadzająca wywiad (czyli lekarz lub inny profesjonalny pracownik medyczny) powinna bez problemu zróżnicować czy zgłaszane przez kobietę dolegliwości są fizjologiczne (np. bolesność piersi związany z cyklem hormonalnym) i wtedy kobieta podlega badaniom profilaktycznym, czy ewidentnie wskazują na podejrzenie stanu chorobowego co wymaga niezwłocznej konsultacji specjalisty i stosownej diagnostyki (w tym mammograficznej) i ewentualnego leczenia.