Projekt nowelizacji ustawy złożyła w Sejmie 13 czerwca 2014 grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Projekt ten zakłada zachowanie obecnie obowiązującego skróconego czasu pracy niektórych pracowników podmiotów leczniczych, czyli pracowników komórek organizacyjnych radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej (stosujących w celach diagnostycznych lub leczniczych źródła promieniowania jonizującego), a także fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki medycyny sądowej lub prosektorium.
Obecnie czas pracy tych grup pracowników nie może przekraczać 5 godzin na dobę i przeciętnie 25 godzin na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej z 15 kwietnia 2011 roku taki czas pracy obowiązuje do 1 lipca 2014 roku. Po tym dniu norma dobowa wskazanych pracowników ma wynosić 7 godz. i 35 min., zaś przeciętna norma tygodniowa 37 godz. i 55 min.
Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu nowelizującego ustawę o działalności leczniczej, zwiększenie wymiaru czasu pracy wpłynie niekorzystnie dla osób pozostających w kontakcie z promieniowaniem jonizującym. Zbyt duża dawka promieniowania wpływa negatywnie za zdrowie ludzkie i przyczynia się do uszkadzania żywych komórek, a nawet wywołania choroby popromiennej. Skrócony czas pracy osób pozostających w kontakcie z promieniowaniem jonizującym stosowany był od ponad 40 lat.
Zgodnie z zasadami przebiegu procesu legislacyjnego w Polsce, drugie czytanie projektu odbędzie się na posiedzeniu Sejmu, na którym zostanie przedstawione stanowisko Komisji Zdrowia.
Opracowanie: Jacek Tkacz RPE WK
Komisja Zdrowia za odrzuceniem projektu utrzymującego skrócony czas pracy
26 czerwca 2014 roku w sejmowej Komisji Zdrowia odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o działalności leczniczej zachowującego dotychczasowy czas pracy dla niektórych pracowników podmiotów leczniczych.