Ministerstwo Zdrowia przedstawiło 7 listopada założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Planowane zmiany zdaniem Ministerstwa przyczynią się do wzmożenia ochrony pacjentów i jej skuteczności.

W zakresie dokumentacji medycznej mają powstać mechanizmy zapewniające należytą ochronę tej dokumentacji, zarówno w czasie funkcjonowania podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych, jak i po zakończeniu jego działalności, które będą ustawowo uregulowane. Obecny brak spójnych i kompletnych przepisów w tym zakresie utrudnia podmiotom realizację ich zadań, a pacjentom dochodzenie swoich praw. Kolejną zmianą w zakresie dokumentacji medycznej jest stworzenie przepisów rangi ustawowej dotyczącej udostępniania dokumentacji medycznej tworzonej zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. Dokumentacja elektroniczna miałaby być udostępniana przez elektroniczną transmisję danych lub na informatycznym nośniku danych. Założenia do projektu jako datę wejścia w życie dokumentacji elektronicznej określiły dzień 1 sierpnia 2017 r.

W związku z pojawiającymi się częstymi wątpliwościami natury praktycznej w założeniach do projektu jasno zapisano, że dokumentacji medycznej nie stanowi zapis z rozmów telefonicznych pomiędzy dyspozytorem a zgłaszającym wezwanie.

W projekcie uproszczona ma zostać procedura składania przez pacjenta sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarskiego oraz przyspieszenie trybu jego rozpatrywania. Uproszczenie będzie polegało na odstąpieniu od wymogu wskazania w sprzeciwie przepisu prawa, z którego wynikają prawa lub obowiązki pacjenta, na które opinia lub orzeczenie ma wpływ.

Ministerstwo planuje również zmiany w zakresie proceduralnym działań wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Jest to efekt wniosków jakie można wyciągnąć po ponad rocznym funkcjonowaniu komisji. Zmiany mają usprawnić działanie komisji poprzez skrócenie terminów w jakich kierownik podmiotu leczniczego przedstawia komisji swoje stanowisko (z 30 do 14 dni), a także danie możliwości zaciągania opinii konsultantów z innych województw. Proponuje się również zmiany w składzie komisji i trybie rozpatrywania wniosków pod względem formalnym. Nowelizacja ustaliłaby również maksymalną kwotę wynagrodzenia przysługującą członkowi komisji.

Założenia do projektu wprowadzają ponad to zmiany w uprawnieniach Rzecznika Praw Pacjenta. Proponuje się wprowadzenie możliwości nałożenia kary pieniężnej za ponowne podjęcie tych samych działań, które już zostały uznane za praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjenta lub było stwierdzone jako naruszenie prawa pacjenta.

Źródło: www.mz.gov.pl