Minister zdrowia przyznał akredytację kolejnym 10-ciu szpitalom. Obecnie certyfikat akredytacyjny Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia jest w posiadaniu 215 szpitali. Certyfikat CMJ jest dowodem na spełnianie przez szpitale wymagań dotyczących jakości oferowanych usług oraz przestrzegania ustalonych procedur.

Wyróżnione jednostki to: Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kępnie, Warszawski Szpital dla Dzieci SP ZOZ, SP Szpital Kliniczny im. prof. A. Grucy Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. J. Mazurkiewicza w Pruszkowie, Szpital Miejski w Miastku sp. z o.o., Lubuski Ośrodek Rehabilitacyjno-Ortopedyczny im. dr L. Wierusza SP ZOZ, Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie Sp. z o.o. oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie.

Pierwsze osiem szpitali zdobyło akredytację w ramach projektu "Bezpieczny Szpital - Bezpieczny Pacjent", który współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) jest centralną jednostką resortu zdrowia. Powołane zostało przez ministra zdrowia w 1994 roku, w celu inspirowania oraz wspierania działań zmierzających do poprawy jakości usług medycznych. Program akredytacji szpitali funkcjonuje od 1998 roku i został opracowany na podstawie wzorów czołowych instytucji akredytujących na świecie. Program należy do European Accreditation Network (EAN), koordynowanej przez Europejskie Towarzystwo Jakości w Opiece Zdrowotnej (ESQH), zrzeszającej programy akredytacyjne w Europie.

Pełna lista akredytowanych szpitali dostępna jest na stronie CMJ.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.cmj.org.pl, stan z dnia 5 października 2015 r.